Klasycystyczny dwór w Pilichowie został wzniesiony w roku 1911 dla rodziny Góreckich.

Jest to podpiwniczona, parterowa budowla z mieszkalnym poddaszem, posadowiona na planie prostokąta, nakryta dachem dwuspadowym. W dziewięcioosiowej elewacji frontowej umieszczono centralnie portyk złożony z dwóch czworobocznych filarów i pary kolumn toskańskich umieszczonych między nimi, dźwigających belkowanie oraz trójkątny szczyt. Do prawej elewacji bocznej dostawiono otwarty taras. Na elewacji ogrodowej dwie skrajne osie zostały poprzedzone przybudówkami. Elewacje są ozdobione pilastrami toskańskimi umieszczonymi skrajnie oraz prostymi profilowanymi gzymsami nadokiennymi oraz cokołowymi. Układ wnętrz został przekształcony w wyniku kapitalnego remontu przeprowadzonego w 1989 roku. Wokół dworu zachowały się pozostałości parku krajobrazowego z końca XX wieku, założonego dla rodziny Góreckich, później przekomponowanego.

W 1905 roku jako właściciel dworu figuruje Kazimierz Górecki. Od roku 1930 majątek aż do II wojny światowej należał już do Zygmunta Cichowskiego. Po zakończeniu wojny dwór został przeznaczony na przedszkole, biura miejscowego PGR-u oraz mieszkania pracownicze. Obecnie dwór jest własnością prywatną. Dostęp do niego jest utrudniony, właściciel nie wpuścił mnie na teren założenia. Zdjęcie fasady pochodzi ze strony „Polskie Zabytki” (http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/3573/Pilichowo/).

Pilichowo jest położone 18 km na południowy-zachód od Płońska, na północ od lokalnej drogi do Bulkowa. Dwór znajduje się w centrum wsi, obok kościoła.

Zdjęcia wykonano w maju 2018 roku.

  • To widać od szosy

  • Portyk fasady

  • Widok od drogi

  • Wszystko zasłaniają drzewa

  • Przybudówki tylnej elewacji

  • Brama wjazdowa