Greckokatolicka cerkiew pw. Św. Michała Archanioła w Polanach została zbudowana w 1820 roku. Jest to drewniana, trójdzielna świątynia o konstrukcji zrębowej wzniesiona w typie zachodniołemkowskiego budownictwa cerkiewnego. Nad babińcem wznosi się szeroka izbicowa wieża o konstrukcji słupowo-ramowej z zachatą i przedsionkiem od frontu. Nakryta dachem namiotowym wieża jest zwieńczona baniastym hełmem ze ślepą latarnią. Nawę i prezbiterium nakrywają dachy dwuspadowe z dwiema baniastymi wieżyczkami z latarniami. Ściany zewnętrzne cerkwi pokryto gontem, a izbicę oszalowano pionowo.

Wyposażenie cerkiewne pochodzi głównie z XVIII wieku. Składa się nań kompletny, XIX-wieczny ikonostas, grupa Ukrzyżowania z postaciami wyciętymi z desek, późnobarokowy ołtarz z obrazem Pieta, XVIII-wieczne ołtarze boczne z obrazami i ikonami z tego samego okresu oraz barokowa ambona i polichromowana ława diakońska. Ściany, stropy oraz parapet chóru muzycznego pokryty jest polichromią z XIX wieku. Dawna cerkiewka w Polanach – obecnie pełniąca funkcję kościoła katolickiego – została pieczołowicie odrestaurowana po II wojnie światowej, a przed wejściem umieszczono tablicę informacyjną w trzech językach (polskim, angielskim i niemieckim), zawierającą opis historii obiektu.

Polany są położone 11 km na północ od Krynicy-Zdroju przy drodze nr 981 do Grybowa. Cerkiew znajduje się na niewysokim wzgórzu na południe od szosy.

Zdjęcia wykonano w lutym 2014 roku.

  • Widok ogólny

  • Widok od frontu

  • Widok od tyłu