Pałac w Ponarach został wzniesiony w XVI wieku przez Schultza von Aschenrode. Pod koniec XVII wieku wieś nabył Fraderyk Groeben, generał-lejtnant piechoty i komendant wojsk cudzoziemskich w armii koronnej Jana III Sobieskiego. Ponary były we władaniu Groebenów do 1945 roku, będąc siedzibą jednego z czterech majoratów. W 1743 roku budowla została przebudowana w stylu barokowym przez rodzinę Groebenów, a w 1860 roku została rozbudowana.
Murowaną rezydencję zbudowano na planie prostokąta z ryzalitem w osi głównej. W czasie rozbudowy, od strony ogrodu wzniesiono oficynę i połączono ją murami z korpusem głównym, tworząc wewnętrzny dziedziniec. W bocznej elewacji znajdują się dwa kartusze herbowe Groebenów. Jeden z datą 1743, a drugi z datą 1893 . W pałacu były drewniane, rzeźbione schody, cztery piece kaflowe na dębowych nogach oraz dwa klasycystyczne kominki. Wokół pałacu założono park krajobrazowy, sięgający do jeziora Ponary, odnogi jeziora Narie.
Po II wojnie światowej nie zniszczony pałac służył jako ośrodek wypoczynkowy toruńskich zakładów Metron. W tym okresie był dwukrotnie odnawiany. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych.
Ponary są położone 8 km na wschód od Morąga. Z drogi nr 528 do Miłakowa należy skręcić w prawo za wsią Niebrzydowo Wielkie i po przejechaniu ok. 4 km, znajdziemy się w Ponarach.
Pałac znajduje się w centrum wsi.Zdjęcia wykonano w styczniu 2008 roku.