Eklektyczny pałac o cechach klasycystycznych w Popowiczkach został zbudowany około 1880 roku prawdopodobnie na zlecenie Walentego Grossmana.

Murowana rezydencja, częściowo piętrowa, a częściowo parterowa została wzniesiona na wysokich suterenach, na rzucie nieregularnym, z licznymi ryzalitami, wieżą w narożniku piętrowego korpusu przy elewacji wschodniej oraz drugą niższą w narożniku południowo-wschodnim przy części parterowej. Część piętrowa poprzedzona jest gankiem filarowym, zwieńczonym balkonem. W elewacji tylnej znajduje się weranda posadowiona na drewnianych słupach. Ryzality zwieńczone są niskimi trójkątnymi szczytami z metalowymi akroteriami. Narożniki ujęte są pilastrami i pasami boniowań. Wyższa wieża zwieńczona jest hełmem namiotowym z lukarnami i ozdobną sterczyną z wiatrowskazem. Górna kondygnacja niższej wieży ujęta jest arkadami pilastrowymi. Budowla nakryta jest niskimi dachami dwu, i czterospadowymi. Całość otacza park krajobrazowy z drugiej połowy XIX wieku ze stawem. Prócz pałacu i parku do zabytkowego zespołu należą : murowany spichlerz i budynek inwentarski z końca XIX wieku, murowane ogrodzenie z bramą również z końca XIX wieku.

Na początku XX wieku majątek przeszedł w ręce Haacków, a następnie Skórzewskich, w których rękach pozostał aż do 1945 roku. Ostatnią przedwojenną właścicielką majątku była Marta z Haacków Skórzewska. Po wojnie dobra znacjonalizowano i stały się własnością Skarbu Państwa Polskiego. Obecnie wyremontowane założenie znajduje się w prywatnych rękach i z tego powodu dostęp do pałacu jest mocno utrudniony.

Popowiczki są położone 5 km na wschód od Brześcia Kujawskiego, przy lokalnej drodze do Włocławka.

Zdjęcia wykonano w lutym 2014 roku.

  • Widok od bramy wjazdowej

  • Widok od strony Smólska

  • Widok od strony Smólska