Pałac w Porębie Żegoty został zbudowany pod koniec XVII wieku, na miejscu starszego dworu. 

Była to parterowa budowla założona na planie prostokąta. W elewacji frontowej znajduje się niewielki ryzalit wejściowy z trójarkadowym portykiem, zwieńczony trójkątnym szczytem, na którym do dziś widnieją resztki herbów właścicieli. Wejście główne poprzedzone jest paradnym podjazdem. Budynek pałacu łączy się z zamkniętym systemem oficyn. Wjazd na teren zespołu prowadził przez bramę wjazdową. Obok pałacu znajdują się zabudowania folwarczne wraz z systemem stawów dworskich. Na początku XX wieku pałac został przebudowany pod kierunkiem architekta Tadeusza Stryjeńskiego. Całość była otoczona parkiem krajobrazowym.

Rezydencja należała kolejno do Korycińskich, Szwarcenberg-Czernych oraz Szembeków, którzy mieszkali tu do II wojny światowej. W styczniu 1945 roku pałac został spalony i do dziś go nie odbudowano. W ostatnim czasie podjęto prace zmierzające do odbudowy pałacu. Zostały one jednak przerwane ze względu na wycofanie się nowego właściciela. W całości zachowała się jedynie oficyna, zamieszkana do dziś. W parku dworskim znajduje się zdewastowana kaplica-mauzoleum Szembeków z lat 1920-22, z posągiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. 

Poręba Żegoty jest położona 26 km na zachód od centrum Krakowa, tuż przed Alwernią, przy drodze nr 708 do Oświęcimia. Ruiny znajdują się po prawej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano w lipcu 2010 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Ryzalit fasady

  • Zabudowania folwarczne

  • Zabudowania folwarczne