Barokowy pałac Działyńskich w Poznaniu został zbudowany w latach 1773-76 dla marszałka wielkiego litewskiego Władysława Rocha Gurowskiego. Założenie wzniesiono w miejscu dwóch istniejących tu poprzednio kamienic. W latach 1786-87 rezydencja została przebudowana. Zmieniono wówczas dekorację rzeźbiarską tympanonu i attyki. W 1808 roku przeszedł na własność Ksawerego Działyńskiego, który w latach 1808-15 dokonał jego modernizacji.
Reprezentacyjna, barokowa elewacja wschodnia podzielona jest pilastrami w stylu korynckim. Fasadę wieńczy pochodząca z końca XVIII wieku attyka z tympanonem w którym znajduje się herb Działyńskich – Ogończyk. Na attyce znajdują się płaskorzeźby przedstawiające rzymski pochód ofiarny (po prawej od tympanonu) i tryumfalny (po lewej). Na szczycie attyki, ponad tympanonem, wznosi się ścięty obelisk na którym siedzi pelikan – symbol ofiarności i poświęcenia. Po jego bokach znajdują się panoplia. Na tyłach pałacu (od strony zachodniej i Wzgórza Przemysława), znajduje się zabytkowy ogród, założony w końcu XVIII wieku. Był to ogród francuski, symetryczny, z sadzawką w centrum założenia.
Pałac był w XIX wieku ośrodkiem polskiego życia politycznego i kulturalnego. W Sali Czerwonej odbywały się koncerty, wystawy, przedstawienia polskiego teatru amatorskiego. Pałac służył powstańcom 1830,48,63, mieściły się tutaj między innymi szpitale powstańcze. W posiadaniu Działyńskich obiekt pozostawał do 1880 roku, gdy zmarł bezpotomnie Jan Kanty Działyński. Następnym i ostatnim przedwojennym właścicielem był Władysław Zamoyski, który włączył pałac w stworzoną przez siebie Fundację Zakłady Kórnickie przekazaną w 1925 roku narodowi polskiemu. Podczas walk w 1945 roku budynek doszczętnie spłonął. Zniszczenia wojenne najdotkliwiej dotknęły wnętrza pałacu. Odbudowano go w latach 1953-57, odtwarzając niemal pierwotny rozkład pomieszczeń, rekonstruując ze szczególnym pietyzmem znajdującą się na reprezentacyjnym pierwszym piętrze Salę Czerwoną o bardzo bogatej stiukowej dekoracji. Zrezygnowano natomiast z odtwarzania pomieszczeń na parterze, w których pierwotnie znajdowały się stajnia, wozownia i inne pomieszczenie gospodarcze. Obecnie w pałacu znajdują się instytuty naukowe PAN oraz ekspozytura Biblioteki Kórnickiej. Ogród jest zamknięty dla zwiedzających, ale w całości można go oglądać z terenu Wzgórza Przemysława.
Pałac Działyńskich w Poznaniu znajduje się w centrum Starówki na posesji Stary Rynek 78.
Zdjęcia wykonano w maju 2015 roku.