Renesansowy pałac Anderschów w Poznaniu został zbudowany w latach 1855-56 według projektu Gustawa Schulza, z fundacji Wilhelma Ernsta i Carla Anderschów – kupców poznańskich branży winiarskiej. Architektura rezydencji nawiązuje stylem do weneckich pałaców renesansowych.
Jest to dwupiętrowa budowla przyuliczna, nakryta płaskim dachem. W elewacji frontowej znajduje się ryzalit z dwoma balkonami. Środkowy ryzalit imituje loggię, a w naczółkach okien pierwszego piętra znajdują się rzeźbione główki, będące alegoriami zawodów i stanów. Wewnątrz zachowała się oryginalna klatka schodowa z żeliwnymi kolumnami. Niegdyś w pałacu było 40 pokoi i dwie duże sale. Na parterze znajdowały się biura firmy oraz obszerny westybul na osi. Połączona z nim klatka schodowa prowadziła do mieszczących się na pierwszym piętrze apartamentów właściciela. Oprócz pomieszczeń zajmowanych przez rodzinę Anderschów, w pałacu apartamenty wynajmowali bogaci przedsiębiorcy. Były tu także reprezentacyjne składy handlowe, m.in. swoje towary sprzedawał Roman May – znany ówczesny fabrykant branży chemicznej. Wokół dziedzińca zlokalizowane były : oficyna kuchenna, stajnie, remiza, magazyny a całości dopełniał ozdobny ogród.
W 1896 roku pałac sprzedano, potem rozbudowano oficyny, a na początku XX wieku, obiekt nabyła hrabina Konstancja Mielżyńska. W okresie międzywojennym mieścił się w budynku zakład dr. Jana Żniniewicza, twórcy oryginalnej metody wodoleczniczej, a także Dom Pocztowca. Obecnie w budowli mieszczą się biura różnych instytucji.
Pałac znajduje się w centrum miasta, przy Alejach Marcinkowskiego 20.
Zdjęcia wykonano w maju 2015 roku.