Neogotycki pałac w Prośnie powstał w latach 1860-75 w wyniku przebudowy wcześniejszego założenia. Inicjatorem przebudowy był Ryszard Botho.
Zespół pałacowy składa się z pozostałości pałacu, krajobrazowego parku angielskiego i licznych zabudowań gospodarczych. Murowana z czerwonej cegły klinkierowej budowla, założona na planie zbliżonym do litery L, przypominała swym wyglądem romantyczny zameczek z licznymi wieżyczkami i sterczynami. Zachowały się jedynie elewacje budynku z charakterystycznymi łukowatymi oknami. Przy rezydencji, obok licznych pozostałości po neogotyckich pinaklach, znajduje się wysoka, ceglana, górująca nad założeniem, czworoboczna wieża widokowa. Przy wieży natomiast znajduje się cylindryczna klatka schodowa i pozostałości po arkadowej galeryjce. Cały korpus pałacu był bogaty w liczne detale i zdobienia, jak balustrady, galerie czy kute stalowe kraty, które wykonane były z niezwykłą starannością. W ruinach założenia znajduje się także częściowo zasypana piwnica. Przy pałacu, w zakolu rzeki, znajdował się krajobrazowy ogród w stylu angielskim.
Bothowie mieszkali w pałacu do 1945 roku. W latach 1945-46 w pałacu stacjonowali Rosjanie, którzy rozgrabili cały ruchomy majątek. Po odejściu Rosjan brak dbałości o konserwację i brak pomysłu na wykorzystanie obiektu przyczynił się do jego upadku i zrujnowania. Obecnie pałac w Prośnie, lub jak kto woli to co z niego zostało to tylko stojące kikuty ścian i wieża obrośnięte gdzie nie gdzie dzikim winem.
Prosna jest położona 10 km na północ od Korsz, przy lokalnej drodze do Sępopolu. Ruiny znajdują się po prawej stronie drogi przy dawnym PGR-że.
Zdjęcia wykonano w maju 2007 roku.