Barokowo – klasycystyczny pałac w Proszówce został wzniesiony w latach 1799-1800 z inicjatywy rodziny Schaffgotsch, po rezygnacji z odbudowy zniszczonej, dawnej siedziby rodu, czyli Zamku Gryf znajdującego się na górze, tuż obok założenia. W XIX i XX wieku rezydencja była restaurowana. Jest to dwukondygnacyjna budowla założona na planie prostokąta, nakryta dachem naczółkowym, łamanym z facjatkami. W osi jedenastoosiowej fasady usytuowano płytki, trzykondygnacyjny ryzalit wejściowy, zwieńczony trójkątnym szczytem i poprzedzony portalem balkonowym. Elewacje boczne są czteroosiowe. Układ wnętrz jest dwutraktowy. Obok pałacu znajdują się zabudowania folwarczne, wzniesione współcześnie z pałacem. Są one rozplanowane na czworoboku, z przesklepionymi sieniami w parterach, dwukondygnacyjne, nakryte dachami dwuspadowymi z naczółkami i czterema stożkowymi hełmami na narożnych kolistych wieżach. Niestety nie znalazłem nigdzie informacji o historii założenia, ani o jego właścicielach.

Po II wojnie światowej pałac pełnił funkcje mieszkaniowe. Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych a w budynkach gospodarczych mieści się siedziba firmy FF Polmex z Gryfowa Śląskiego, produkującej meble.

Proszówka jest położona 3,5 km na południe od Gryfowa Śląskiego, przy lokalnej drodze do Mirska. Pałac znajduje się u podnóża zarośniętego wzgórza z ruinami zamku Gryf, po prawej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano w maju 2024 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Zabudowania folwarku