Prawdopodobnie pierwszy murowany zamek w Prudniku został zbudowany przez czeskiego rycerza Woka z Różemberku przed 1262 rokiem. Niektóre źródła podają, że warownię zbudowali Templariusze w 1259 roku i pozostawał w ich rękach aż do 1312 roku tj. do kasaty zakonu. W latach od 1337 do 1532 roku zamek był w rękach Piastów opolskich, przez których w XIV i XV wieku został rozbudowany. Po śmierci ostatniego z rodu przeszedł w ręce prywatne. Nie zachowały się żadne przekazy ikonograficzne, bądź opisy pozwalające na odtworzenie wyglądu średniowiecznej warowni. 

         W 1806 roku, w czasie wojen napoleońskich warownia została spalona i w 1844 roku rozebrana a na jej miejscu powstała stajnia garnizonowa. Pozostawiono tylko cylindryczną, kamienną wieżę o dwóch kondygnacjach zaznaczonych odsadzkami oraz z trzecią niższą kondygnacją o rzucie ośmioboku. Od północy, w połowie wysokości znajduje się otwór w obramieniu kamiennym z dwoma konsolkami.

         Prudnik jest położony 22 km na południowy-wschód od Nysy, przy drodze nr 41 prowadzącej do granicy z Czechami. Wieża Zamkowa usytuowana jest w zachodniej części Starego Miasta, na lekkim wzniesieniu.

         Zdjęcia wykonano we wrześniu 2013 roku.

  • Wieża zamkowa

  • Wieża zamkowa

  • Wieża zamkowa z drewnianymi schodami

  • Dolna część wieży

  • Szczyt wieży