Pierwotny, jednonawowy kościół św. Piotra i Pawła w Pucku zaczęto budować w XIII wieku z inicjatywy książąt pomorskich. Obecna, monumentalna świątynia została wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku. Powstała wtedy trzynawowa budowla z niską wieżą, wzniesiona z ciosów granitowych i cegły. Potężna bryła kościoła widoczna jest z dużej odległości od miasta.
Halowe wnętrze świątyni ma długość 37,6 metrów i szerokość 19,8 metrów. Całą wschodnią ścianę prezbiterium zakrywa ołtarz główny o dwu kondygnacjach, pochodzący z drugiej połowy XIII wieku, a po jego lewej stronie znajdują się dwa wielkie obrazy z 1663 roku. W nawie głównej zwraca uwagę ambona z pięknym baldachimem wykonana w XVII wieku i odnowiona pod koniec XIX wieku. Nad wejściem do prezbiterium umieszczono belkę tęczową, której całą wysokość zajmuje wielki krucyfiks z około 1700 roku.
Najbardziej interesujący zespół dzieł sztuki prezentuje kaplica Wejherów, ufundowana przez ten ród jako grobowa w 1597 roku. W czasie jej budowy powstało piękne gwiaździste sklepienie a przy zachodniej ścianie stanął w 1623 roku drewniany ołtarz, niewątpliwie najcenniejszy w kościele. Przepięknym dziełem jest ufundowana przez Jakuba Wejhera i wykonana przez nieznanego mistrz gdańskiego karata z XVII wieku w wejściu do kaplicy. W nawie przed kaplicą wisi dwunastoramienny pająk z 1644 roku fundacji podstarościego G. Stymera.
W północnej nawie świątyni znajduje się kaplica chrzcielna z pierwszej połowy XV wieku. Również w tej nawie stoją okazałe konfesjonały z 2 połowy XVIII wieku. Na wieży zainstalowano 4 zabytkowe dzwony, z których każdy posiada na płaszczu napis: „ave maria plena dominus teum” (zdrowaś Maria, łaskiś pełna, Pan z Tobą).
Puck jest położony 21 km na północ od Gdyni, przy drodze nr 216 do Władysławowa. Kościół pw. śś. Piotra i Pawła znajduje się w centrum miasta, 100 metrów na północ od Rynku.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2010 roku.
Nowe zdjęcia wykonano w lutym 2011 roku.