Średniowieczny murowany zamek w Pyzdrach zbudowany został około 1339 roku z fundacji Kazimierza Wielkiego, wraz z odbudową miasteczka zniszczonego przez Krzyżaków w 1331 roku. Warownię wzniesiono na planie prostokąta we wschodniej części miasta w obrębie murów miejskich, na skarpie ponad doliną rzeki Warty. Jedyne dojście do niej wiodło przez miasto, od którego oddzielały go urządzenia obronne o nieznanej dziś konstrukcji. Główny dom mieszkalny stał przy kurtynie wschodniej, a obok niego znajdował się drugi, murowany, w połowie XVI wieku już pusty, zaś w narożu stała niewielka wieża, prawdopodobnie pełniąca funkcję ustępu. Pozostała zabudowa dziedzińca była drewniana. Nie wiadomo, czy zamek posiadał wieżę główną. Między zamkiem a klasztorem franciszkanek znajdował się przygródek.

         Początkowo zamek był królewską rezydencją, później pełnił przede wszystkim funkcję siedziby lokalnych urzędów starościńskich. W latach 1628-32 zamek został odrestaurowany przez wojewodę łęczyckiego i starostę pyzdrskiego Adama Czarnkowskiego. Wielokrotnie przebudowywany, zniszczony został przez Szwedów w połowie XVII wieku nigdy już nie odzyskał dawnej świetności. W XVIII wieku nastąpił całkowity upadek warowni, a pod koniec tego stulecia został opuszczony. W latach 1797-98  władze pruskie, przeprowadziły remont i pozostałe mury adaptowały na zakład karny. W połowie następnego stulecia obiekt oddano w ręce prywatne i po przebudowie służył jako budynki mieszkalne i pomieszczenia magazynowe, a w części północnej zespołu na średniowiecznych fundamentach postawiono spichrz, przy którym na początku XX wieku zainstalowano młyn motorowy. Do dziś zachował się jedynie mocno przekształcony ceglany dom, dawniej spichrz, wzniesiony na murach gotyckich, oraz przypora w jednym z narożników. 

         Pyzdry położone są 18 km na południe od  Wrześni, przy drodze nr 442 do Kalisza. Zamek stoi przy ul. Zamkowej, ok. 300 metrów na wschód od rynku.

         Zdjęcia wykonano w kwietniu 2012 roku.

  • Panorama miasta - z prawej dom zamkowy

  • Dom zamkowy

  • Widok od miasta

  • Widok od miasta

  • Widok od miasta