Neogotycki pałac w Rożnowie został zbudowany w połowie XIX wieku, być może według planów Carla Johanna Ludecke, z fundacji Dorotheusa von Gladis.
Był to parterowy budynek, z użytkowym poddaszem, posadowiony na wysokich piwnicach, murowany z cegły i otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, nakryty dachem siodłowym. W narożniku południowo-wschodnim usytuowano dwukondygnacyjną wieżę płasko zadaszoną. Asymetryczną bryłę pałacu ożywiają liczne ryzality, wykusze i lukarny. Bogato dekorowane elewacje zdobią schodkowe szczyty, sterczyny, pinakle, pilastry, płyciny z ornamentem ostrołukowym, maswerkowym i laskowaniem, fryzy arkadowe i ostrołuczne z wypełnieniem maswerkowym. Nad trzema oknami poddasza znajdują się kartusze herbowe. Na osi budynku umiejscowiono sień i klatkę schodową. Piwnice zamykały murowane sklepienia, prawdopodobnie kolebkowo-krzyżowe, pozostałe pomieszczenia nakryte były płaskimi stropami drewnianymi. Od zachodu pałac sąsiaduje z dziedzińcem gospodarczym. Od wschodu do rezydencji przylega niewielki park, którego początki sięgają XVIII wieku.
W 1862 roku posiadłość nabyła rodzina von Treu, której przedstawiciele pozostali w Rożnowie do 1945 roku. Po II wojnie światowej majątek został znacjonalizowany, a dawny folwark przekształcono w PGR. W pałacu urządzono biura i mieszkania dla pracowników. Na początku XXI wieku pałac został sprzedany prywatnemu inwestorowi, który doprowadził go do ruiny. Obecnie stropy zostały zniszczone, a sklepienia zawalone, w stosunkowo dobrym stanie pozostaje klatka schodowa. Teren wokół pałacu w nie jest ogrodzony, obiekt nie jest zabezpieczony przed wejściem. Właściciel w przeciwieństwie do różnego typu szabrowników kompletnie nie interesuje się pałacem. W znacznie lepszym stanie są otaczające ją budynki gospodarcze pozostające pod zarządem Agencji Nieruchomości Rolnej w Opolu.
Rożnów jest położony 9 km na północny-zachód od Kluczborka, przy lokalnej drodze do Proślic.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2013 roku.