Początki Aradu sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka węgierska osada. Dzięki położeniu przy trasie ważnego szlaku handlowego wiodącego do Budapesztu, miasto bardzo szybko się przekształciło w ważny ośrodek handlowy regionu. W 1551 roku miasto zostało podbite i zajęte przez wojska Tureckie. Pod panowaniem osmańskim Arad pozostawał przez blisko 150 lat, po których ponownie powrócił w granice Królestwa Węgierskiego. Swój kolejny wielki rozkwit miasto przeżywało w XIX wieku, kiedy to wraz z rozwojem przemysłu wybudowano tu wiele nowych fabryk oraz zakładów przemysłowych. Podczas rewolucji w latach 1848-49 znajdowała się tu siedziba rządu Lajosa Kossutha. Po I wojnie światowej, na mocy traktatu z Trianon, Arad został przyłączony do Rumunii.
Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć można m in.:
– imponujący XIX wieczny budynek ratusza miejskiego (Palatul Administrativ), zaprojektowany przez węgierskiego architekta Ödön Lechnera. Budowę tego pięknego pałacu w stylu neorenesansowym ukończono w 1876 roku. To budynek w kształcie litery U z ponad 50-metrową wieżą i sprowadzonym ze Szwajcarii zegarem. Jego wygląd robi duże wrażenie, zwłaszcza nocą, gdy jest podświetlony. Plac przed pałacem, wraz z pomnikiem poświęconym poległym w 1989 roku bohaterom, nosi nazwę Placu Rewolucji. Obok ratusza znajdują się dwa inne ciekawe zabytki: pałac Cenad i rokokowa budowla, w której od początku XXw mieści się Uniwersytet im. Aurela Vlaicu.
– Pałac Kultury (Palatul Cultural), wzniesiony w latach 1911-13 i stanowiący istna mieszankę stylów.
– Barokowy kościół katolicki św. Antoniego.
– Neoklasycystyczny budynek Teatru Państwowego imienia Ioana Slavici.
– XIX wieczna barokowa prawosławna katedra św. Jana Chrzciciela.
– Neogotycki kościół ewangelicki wybudowany w 1906 roku.
– Twierdza znajdująca się na lewym brzegu rzeki Maruszy. Forteca ta wzniesiona została w latach 1762-83. Obecnie w warowni mieści się baza wojskowa w związku z czym nie jest ona udostępniona dla zwiedzających.
W Aradzie znajduje się sieć tramwajowa. Założona została w 1869 roku jest najstarszą siecią tramwajową wśród rumuńskich miast oraz jedną z trzech sieci wąskotorowych w Rumunii W pobliżu miasta (na jego północno-zachodnim krańcu) znajduje się okazały barokowy Monastyr Gai. Klasztor ten ufundowany został w 1760 roku i stanowił letnią rezydencję biskupów Aradu.
Arad to miasto w zachodniej Rumunii, położone w malowniczym zakolu rzeki Maruszy (Mureş), około 20 km od węgierskiej granicy.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2016 roku.