Deva to niewielkie miasto w środkowej Rumunii, położone w południowo-zachodniej części Siedmiogrodu w dolinie rzeki Maruszy (Mureş). W starożytności była dacką fortecą, nazywaną Singidava. Właśnie w tym regionie Dakowie mieli główne ośrodki swojego państwa i tu ulegli w 106 roku przeważającym siłom rzymskich legionów cesarza Trajana. Nad miastem górują imponujące ruiny średniowiecznego zamku. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu najpierw dacka, a później rzymska osada warowna.
Obecny zamek powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. Wkrótce potem u jego stóp zawiązała się osada, która na początki XIV wieku podniesiona została do rangi siedziby wojewody. Niespełna wiek później ówczesny król węgierski podarował twierdzę razem z 56 okolicznymi wioskami Janowi Hunyadyemu (1387-1456). Za jego panowania Deva stała się znaczącym ośrodkiem administracyjnym i handlowym regionu. W 1784 roku w czasie powstania chłopskiego jakie wybuchło w Siedmiogrodzie doskonale ufortyfikowana twierdza była bezskutecznie oblegana przez przeszło setkę chłopów, których pojmano i stracono. Warownia wykorzystywana była praktycznie do połowy XIX wieku. Wtedy też w jej murach znajdował się skład amunicji, który w wyniku wybuchu zniszczył fortecę. Po tym tragicznym wydarzeniu zaniedbany i opuszczony zamek zaczął stopniowo popadać w coraz to większą ruinę. Obecnie malownicze ruiny udostępnione są dla zwiedzających.
Na wzgórze zamkowe (371 metrów n.p.m.) dostać się pieszo lub kolejką szynową. Z murów twierdzy rozpościera się przepiękna panorama miasta i okolicy.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2016 roku.