Barokowy drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP wzniesiono na planie ośmioboku w 1713 roku z inicjatywy właściciela dóbr rychnowskich Ernesta Zygmunta von Kikoll. Początkowo służył gminie ewangelickiej. Jest to świątynia konstrukcji zrębowej, węgłowanej na jaskółczy okien, posadowiona na podmurówce z kamienia polnego i cegły. Założona na planie wydłużonego oktogonu, z kruchtą wejściową po stronie południowej i zakrystią po stronie północnej. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z początku XVIII wieku i o 100 lat starsza kostnica. Wnętrze jednonawowe, pokryte polichromiami z przedstawieniami figuralnymi i ornamentalnymi. W środku na uwagę zasługuje strop – na polichromii scena grzechu pierworodnego została przedstawiona na tle niezwykłego krajobrazu. W ołtarz wbudowany jest tryptyk, starszy od samego kościoła – pochodzi z 1517 roku. W zachodniej części znajduje się empora muzyczna wsparta na drewnianych słupach.

W 1913 roku, z powodu złego stanu technicznego kościoła, wykonano jego kopię w skali 1 : 1 z przeznaczeniem do ekspozycji w skansenie w Królewcu. Kopię tę, jak i część innych zbiorów, jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej przeniesiono do Olsztynka, gdzie znajduje się do dzisiaj.

Spisany na straty kościół wyremontowano w latach dwudziestych XX wieku, naprawiając zniszczone elementy stropu i ścian. Po II wojnie światowej kościół został przejęty przez katolików. Kościół usytuowany na niewielkim wzniesieniu ze starodrzewem lipowym, znajdującym się w zachodniej części dawnego założenia rezydencjonalnego.

Rychnowo jest położone 13 km na zachód od Olsztynka, 15 km na południowy-wschód od Ostródy.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2021 roku.

  • Zakrystia

  • Kołatka

  • Kostnica