Klasycystyczny dwór w Rychwałdzie został wzniesiony w 1830 roku, wg projektu Bogumiła Trennera, z inicjatywy Walentego Milieskiego w miejscu starszego dworku Wielopolskich z 1722 roku.

Jest to parterowa, podpiwniczona budowla, wzniesiona na rzucie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem z facjatami. W osi dziewięcioosiowej elewacji frontowej usytuowano trzyosiowy portyk filarowo-kolumnowy, zwieńczony trójkątnym szczytem. Do portyku prowadzą dwubiegowe schody. Prostopadle do niego nieco wyżej zostały ustawione dwa budynki, niegdyś gospodarcze, przeznaczone na stajnie, wozownie, obory i mieszkania dla służby. Dwór jest położony na wzgórzu Marchwatowa, w najniższym punkcie dziedzińca. Całość jest otoczona dwuhektarowym parkiem ze starodrzewiem.

Po śmierci Walentego Milieskiego, do 1908 roku dwór znajdował się w rękach Alfreda Milieskiego a potem do 1940 roku – Witolda Milieskiego. W 1940 roku nastąpiła konfiskata majątku przez Niemców. Po II wojnie światowej znacjonalizowany majątek należał do Spółdzielni „Iskra” z Łodygowic i Stacji Nasiennictwa Krzeszowice. W 1985 roku właścicielem dworu zostaje Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Katowice. Po roku dwór po raz kolejny zmienia właściciela, tym razem jest to Kopalnia Budryk, która przeprowadza we dworze generalny remont. W 2002 roku dwór został kupiony przez prywatnego inwestora, który gruntownie go wyremontował i otworzył w nim hotel i restaurację.

Rychwałd jest położony 7 km na wschód od Żywca, przy lokalnej drodze do Gilowic. Dwór, położony jest znacznie wyżej od wsi, po jej wschodniej stronie, na wzgórzu Marchwatowa – 480 m n.p.m.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2013 roku.

  • Elewacja frontowa z portykiem

  • Elewacja tylna

  • Dawne zabudowania gospodarcze

  • Dawne zabudowania gospodarcze