Barokowy pałac w Samostrzelu zaczął budować Piotr Bniński z Bnina w pierwszej połowie XVIII wieku, a kontynuował jego syn Wojciech. Architektem rezydencji, która została wzniesiona przed rokiem 1749, był Merkier ze Szczecinka.

Powstała piętrowa, podpiwniczona budowla z dwoma skrzydłami nakryta dwuspadowym dachem . Główne wejście znajduje się w lekko wysuniętym ryzalicie w osi budynku. Poprzedzone jest tarasem na wysokości pierwszego piętra wspartym na czterech kolumnach. Korpus główny posiada jeszcze dwa ryzality boczne, które łącznie ze środkowym są zwieńczone trójkątnymi naczółkami z płaskorzeźbami. W elewacji ogrodowej znajduje się w osi półokrągły ryzalit. Około roku 1880 pałac został przebudowany w stylu późnoklasycystycznym przez Ignacego Bnińskiego. Pałac znajduje się na niewielkim wzniesieniu, a wokół niego rozciąga się zaniedbany park krajobrazowy. Od strony frontowej znajduje się tarasowy ogród opadający w kierunku wsi.

Bnińscy traktowali majątek jako gniazdo rodowe i pozostawał on w ich rękach do 1939 roku. W czasie II wojny światowej pałac został zajęty przez Niemców,którzy ulokowali w nim organizację młodzieżową Jugendheim, a w 1943 roku, po klęskach na froncie wschodnim, szpital wojenny. Po wojnie pałac był siedzibą szkoły rolniczej do 1982 roku. Obecnie jest własnością wojskową i stoi nieużytkowany przez co  popada w coraz większą ruinę.

Samostrzel jest położony 10 km na zachód od Nakła nad Notecią, po lewej stronie drogi nr.10 do Wyrzyska. Do wsi trzeba skręcić w lewo w miejscowości Sadki i po około 2 km znajdziemy się w Samostrzelu. Pałac znajduje się w centrum wsi, po prawej stronie głównego skrzyżowania.

Zdjęcia wykonano w styczniu 2009 roku.

 

 

 

 

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja tylna

  • Prawy ryzalit

  • Elewacja tylna

  • Kolisty ryzalit tylny