Przebudowa starego dworu w Sannikach na pałac nastąpiła na przełomie XIX i XX wieku, według projektu Władysława Marconiego. Niestety nie ma przekazów na temat dokładnej lokalizacji dworu. Natomiast jest mało prawdopodobne, aby miejsce to pokrywało się z położeniem pałacu. Nie jest pewne czy inicjatorem przebudowy był Selig Natanson, który był właścicielem majątku w latach 1858-1909, czy być może Stefan Dziewulski, który przejął dobra w 1909 roku, jako część posagu Antoniny Marii z Natansonów. W Katalogu Zabytków Sztuki rezydencja datowana jest na 1880 rok. Natomiast rodzina Stefana Dziewulskiego podaje rok 1910. W 1908 roku Stefan Celichowski wykonał i zrealizował projekt ogrodu dworskiego w Sannikach.

Neoklasycystyczna rezydencja została wzniesiona na planie prostokąta z prostopadłą do osi głównej przybudówką. W lewym narożniku piętrowego korpusu głównego umiejscowiono kwadratową wieżyczkę.  W elewacji frontowej znajdują się dwa niewielkie, skrajne ryzality zwieńczone trójkątnymi szczytami. W osi elewacji umieszczono wejście główne poprzedzone gankiem z tarasem wspartym na czterech kwadratowych kolumnach. Z prawej strony korpusu istnieje parterowa przybudówka zwieńczona tarasem okolonym balustradą. Przed pałacem, na zakończeniu alei z kasztanowców, wytyczono owalny podjazd z ozdobnym kwietnikiem. 

W rękach rodziny Dziewulskich majątek pozostał, aż do uwłaszczenia po II wojnie światowej. Obecnie w pałacu ma siedzibę Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina, którego zadaniem jest propagowanie dziedzictwa Fryderyka Chopina, upowszechnianie i promocja kultury oraz tworzenie na terenie instytucji warunków do prowadzenia działalności twórczej, w szczególności naukowej, artystycznej i edukacyjnej.  W pałacu mieści się Ośrodek Pamięci Fryderyka Chopina a także Biblioteka Muzyczna im. Mateusza Glińskiego. 18-letni Fryderyk przebywał w Sannikach „dla poratowania zdrowia” latem 1828 roku jako gość ziemiańskiej rodziny Pruszaków – serdecznych przyjaciół rodziców Chopina. We wnętrzu Pałacu znajduje się sala koncertowa oraz niewielkie muzeum pamięci po wielkim kompozytorze. Od 1981 roku od lutego do października, odbywają się tu koncerty chopinowskie połączone z recytacją poezji polskiej. W lutym i w październiku koncerty organizowane są w niedziele najbliższe dacie urodzin i śmierci Fryderyka Chopina, natomiast w pozostałe miesiące – w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Sanniki są położone 12 km na południowy-wschód od Gąbina, przy drodze nr 577 do Sochaczewa.

Zdjęcia wykonano w lutym 2014 roku.

  • Widok od bramy głównej

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja boczna i tylna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna

  • Elewacja frontowa z gankiem