Już w połowie XII wieku był tu gród obronny i ważny ośrodek administracyjny. Najstarsza pisana informacja o Sanoku pochodzi, gdy ziemia ta należała do książąt ruskich. Po roku 1340 król Kazimierz Wielki przyłączył do Polski Ruś Halicką, a w 1366 roku potwierdził prawa miejskie Sanoka. W owym czasie miasto stało się stolicą Ziemi Sanockiej. W sanockim kościele farnym Władysław Jagiełło brał ślub w roku 1417 z Elżbietą Granowską. Przy kościele istniała szkoła parafialna, w której uczyli się synowie mieszczan i okolicznej szlachty, najwięksi z nich to : wybitny humanista Grzegorz z Sanoka i Jan Grodek, dziewięciokrotny rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1540-52.

Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku Sanok znalazł się w granicach Austro-Węgier. W 1872 roku wybudowano pierwszą linię kolejową, łączącą Sanok z Węgrami. W okresie pierwszej wojny światowej miasto ucierpiało w wyniku działań wojennych oraz epidemii cholery. 9 września 1939 roku Sanok został zajęty przez wojska niemieckie i do 22 czerwca 1941 roku był miastem granicznym pomiędzy Generalnym Gubernatorstwem a Związkiem Radzieckim. Wyzwolenie przyszło sierpnia 1944 roku, lecz walki z UPA na tym terenie toczyły się do 1948 roku. Ich ostatnim akordem była „Akcja Wisła” przesiedlająca ukraińskojęzyczną ludność na ziemie odzyskane. Stary kościół farny, w którym Jagiełło brał ślub już nie istnieje, spalił się podczas wielkiego pożaru miasta w 1782 roku, a ruiny jego uległy rozbiórce na polecenie władz austriackich. Z budowli zachowała się tylko renesansowa płyta nagrobna Sebastiana Lubomirskiego, umieszczona w nawie istniejącego kościoła.

Obecna świątynia pw. Przemienienia Pańskiego została wzniesiona w latach 1874-87 wg projektu architekta Józefa Braunseisa. Jej wnętrze zdobi polichromia malowana przez Tadeusza Popiela na początku XX wieku. W fasadzie frontowej wzniesiono dwie wysokie wieże. Na fasadzie głównej umieszczono tablice upamiętniające 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem i 250 rocznicę odsieczy Wiedeńskiej. Pozostałe obiekty zabytkowe to:

– Zamek Królewski z XVI wieku (osobny artykuł);

– Kościół i klasztor Franciszkanów z XVII wieku;

Kościół Przemienienia Pańskiego z XIX wieku;

Ratusz przy ul. Rynek 1;

Ratusz przy ul. Rynek 16;

Zajazd w Sanoku (ul. Zamkowa 2) – siedziba Muzeum Historycznego;

Zajazd w Sanoku (ul. Romualda Traugutta 3) – siedziba Muzeum Budownictwa Ludowego;

– zabytkowe kamienice na starówce (XIX w.);

Muzeum Historyczne – istnieje od 1934 roku, największa w Europie kolekcja ponad 700 ikon z XV-XIX wieku oraz wystawa twórczości Zdzisława Beksińskiego;

Muzeum Budownictwa Ludowego (skansen) – założone w 1958 roku, największy w Polsce, jeden z największych w Europie obiekt tego typu, wyjątkową atrakcję skansenu stanowi ekspozycja malarstwa cerkiewnego (XVI-XIX w.) oraz architektura sakralna. 

Sanok jest położony 74 km na południe od Rzeszowa, przy drodze nr 28 z Krosna do Przemyśla i nr 84 do Leska. 

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2006 roku.

  • Zamek

  • Kościół Przemienienia Pańskiego

  • Kościół Przemienienia Pańskiego

  • Kościół Przemienienia Pańskiego

  • Dobry wojak Szwejk

Nowe zdjęcia wykonane w sierpniu 2017 roku.

  • Zamek

  • Rynek

  • Rynek

  • Rynek

  • Rynek

  • Nawa kościoła Przemienienia Pańskiego