Pierwotny renesansowy pałac „Scharfeneck” w Ścinawce Górnej został zbudowany w 1590 roku na wzniesieniu nad rzeką Ścinawką. Upadek pałacu nastąpił podczas wojny trzydziestoletniej w latach 1618-48, ponieważ właściciele stanęli po stronie protestantów i w efekcie ich dobra zostały skonfiskowane. W 1661 roku majątek przejął hrabia von Gotzen, który utworzył tu siedzibę rodową. Od drugiej połowy XVII wieku do 1738 roku trwała rozbudowa rezydencji.
Powstało wówczas założenie składające się z piętrowego budynku głównego z wysoką wieżą nakrytą renesansowym hełmem, do którego dostawiono owalną kaplicę ozdobioną freskami wykonanymi przez Hansa Franza Hoffmana oraz zabudowań gospodarczych. Freski przedstawiają św. Jana Nepomucena oraz nawiązują do chwały rodu von Gotzen. Do pałacu prowadzi brama wjazdowa z szyją bramną wzniesiona u podnóża wzniesienia.
Po śmierci hrabiego właścicielką została wdowa po nim, natomiast po 1771 roku majątek przeszedł w ręce drugiej, protestanckiej linii hrabiów von Gotzen. W 1820 roku rezydencję ponownie przebudowano, powstały też kolejne budynki gospodarcze. Po II wojnie światowej majątek był użytkowany przez PGR, a pałac i część zabudowań przystosowano do zamieszkania. Obecnie budowla jest własnością AWRSP. Sam pałac bardzo zaniedbany półwiecznym użytkowaniem przez PGR obecnie stoi pusty, gotowy do sprzedaży. W kaplicy jeszcze niedawno użytkowanej można podziwiać freski, natomiast część zabudowań gospodarczych jest zamieszkana, a część się rozsypuje z braku konserwacji. U podnóża wzgórza stoi pałac letni „Sarny”.
Ścinawka Górna jest położona 7 km na południe od Nowej Rudy, przy drodze nr 387 do Kłodzka. Pałac znajduje się na początku wsi po lewej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2007 roku.