Późnoklasycystyczny, murowany dwór w Skarpie zbudowano około połowy XIX wieku dla rodziny Prądzyńskich. Na przełomie XIX i XX wieku rezydencję powiększono o skrzyło.
Murowany dwór jest parterowy, wzniesiony na planie prostokąta, z piętrowym trójosiowym ryzalitem od frontu oraz nowszym skrzydłem od zachodu. Wejście znajdujące się w ryzalicie, jest ujęte parą kolumn. W zwieńczeniu ryzalitu znajduje się attyka, w części środkowej nieco wyższa, zakończona czterema kulami. W attyce umieszczono kartusz herbowy z herbem Prądzyńskich – Aubrecht. Dwór nakryto dachem siodłowym, krytym dachówką. Od wschodu przylega do dworu zaniedbany park krajobrazowy z niewielkim jeziorem oraz kaplicą z 1930 roku, obecnie filią parafii w Wałdowie.
Ostatni właściciele Lucjan i Antonina Prądzyńscy zostali zamordowani przez Niemców w obozie w Karolewie. Po 1945 roku we dworze umieszczono przedszkole, a następnie biura PGR i jego następcy – zakładu rolnego. W latach 1995-96 prowadzono prace remontowe, których nigdy nie ukończono. Po remoncie Agencja Własności Rolnej SP sprzedała rezydencję prywatnemu inwestorowi, który jednak przez kilkanaście lat, pomimo wielokrotnych monitów, nie poczynił praktycznie żadnych prac zabezpieczających obiekt przed zniszczeniem. Dwa lata temu wystawił zrujnowany dwór na sprzedaż.
Skarpa jest położona 8 km na północny-wschód od Sępólna Krajeńskiego. przy drodze nr 241 do Tucholi. Dwór znajduje się w północnej części wsi, po lewej stronie drogi.
Zdjęcia wykonano w marcu 2010 roku.