Słowacki Raj to płaskowyż wypiętrzony na około 1300 m n.p.m., poprzecinany licznymi, głębokimi dolinami i kanionami, będącymi wynikiem erozyjnej działalności płynących nimi potoków i rzek. W środkowych i dolnych częściach doliny te przyjmują formę wąskich i krętych wąwozów o wysokich, prawie pionowych ścianach, zwanych po słowacku roklinami, w których potoki utworzyły liczne progi skalne i wodospady. Różnice poziomów między górnymi wylotami roklin wynoszą od 180 do 470 m. Najbardziej znane rokliny Słowackiego Raju to : Vekly Kysel, Maly Kysel, Velky Sokol, Maly Sokol, Piecky, Sucha Bela i Klastoriska Roklina.
Większość szlaków w dolinach to szlaki jednokierunkowe, ze względu na trudności w pokonywaniu najtrudniejszych odcinków. Przy wodospadach i progach skalnych zbudowano metalowe drabiny, niektóre z nich mają wysokość po kilkadziesiąt metrów. Często szlak w dolinie poprowadzony jest środkiem potoku, gdzie zbudowano drewniane drabiny leżące poziomo tuż nad lustrem wody. Wymienione doliny rozdzielają główny płaskowyż na kilka mniejszych, wśród których wyróżniają się : Geravy (ok. 1060 m n.p.m.) na południu i Glac (ok. 1000 m n.p.m.) na północy. Na Geravy można wjechać kolejką linową z Dedinek. Najwyższe wzniesienia Słowackiego Raju to: Velka Knola (1266 m n.p.m.) oraz Havrania Skala (1157 m n.p.m.).
Szczególne miejsce zajmują głębokie kaniony przełomowych odcinków dwóch głównych rzek przepływających przez płaskowyż : Hornadu i Hnilca. Przez przełom Hornadu prowadzi niesamowita ścieżka, której przejście może przyprawić turystę o duże emocje. Często z braku miejsca na stromych ścianach zamontowano żelazne stopnie ubezpieczone z jednej strony łańcuchami. Kiedy stojąc na półmetrowej żelaznej kratce, kilkanaście metrów pod stopami widzi się nurt rwącej rzeki, to wrażenia są niezapomniane. Całość szlaku uzupełniają ażurowe, żelazne mosty wiszące nad kanionem. Przejście całym przełomem zajmuje 5 do 6 godzin, a trasa liczy około 12 km.
W centrum Słowackiego Raju położone jest Klaśtorisko, gdzie znajdują się ruiny klasztoru z XIV wieku, a także schronisko z restauracją i węzeł szlaków. W południowej części płaskowyżu znajduje się Dobśinska Ladowa Jaskyńa, odkryta w 1870 roku i udostępniona do zwiedzania.
Narodowy Park Słowacki Raj jest położony na południe od Popradu. Od północy ograniczony jest rzeką Hornad, a od południa szosą nr 67. W południowej części nad jeziorem Palcmańska Masa znajduje się miejscowość Dedinky, w której można znaleźć nocleg. Natomiast na północnym-wschodzie taką miejscowością jest Ćingow, a na północnym-zachodzie, Podlesok.
Zdjęcia wykonano w sierpniu i wrześniu 2004 roku.