W roku 1872, kiedy Słowacja była pod panowaniem Austro-Wegier, Józef Szentivany, właściciel ziemski, wybudował na południowym brzegu Szczyrbskiego Jeziora myśliwską chatę, która stała się zarodkiem późniejszego turystycznego centrum.W 1875 roku Węgierskie Towarzystwo Karpackie zainspirowało tu budowę schroniska turystycznego. W krótkim czasie powstały następne hotele i restauracje, sanatorium i kilka willi. W roku 1885 przyznano osadzie status uzdrowiska. Ukoronowaniem rozbudowy z czasów węgierskich było postawienie w 1906 roku hoteli Hviezdoslav i Krywań. W roku 1876 wybudowano drogę Tatrzańska Szczyrba – Szczyrbskie Jezioro (w roku 1921 dostosowano ją do ruchu samochodów). Natomiast w 1896 roku uruchomiono mniej więcej równoległą do drogi kolej zębatą, którą w roku 1933 zastąpiły autobusy. W roku 1885 wybudowano drogę między Szczyrbskim Jeziorem a Starym Smokowcem, a w roku 1911 oddano do użytku kolej elektryczną. Sytuacja po II wojnie światowej zmusiła władze słowackie do przebudowy hoteli na sanatoria antyastmatyczne, jednak w związku z przygotowaniami do narciarskich mistrzostw świata w 1970 roku postawiono nowoczesne budynki, aby zabezpieczyć odpowiednią liczbę noclegów i jadalni. Jednocześnie rozbudowano system komunikacji, łącznie z nową elektryczną „zębatką” z Tatrzańskiej Szczyrby, przejść, sklepów i usług, a przy wyjściu z Doliny Młynickiej powstało nowe centrum narciarskie. W roku 1976 oddano do użytku nowoczesny dom leczniczy Helios. W miejscowości znajdują się dwie skocznie narciarskie: duża K120 – nieczynna oraz K90, na których w 1970 roku rozgrywano Mistrzostwa Świata. Później organizowano tu konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich (ostatni konkurs rozegrano w sezonie 1990-91) oraz Pucharu Świata w kombinacji norweskiej (ostatni konkurs rozegrano w sezonie 2001-02). Obecnie ze szczytu nieczynnej dużej skoczni narciarskiej organizowane są skoki na bungee.
Szczyrbskie Jezioro (słow. Štrbské Pleso) jest położone u podnóża Tatr Wysokich na Słowacji, około 20 km na północny-zachód od Popradu, na wysokości 1315–1385 m n.p.m.
Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w lipcu 1997 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.