Klasycystyczny pałac w Słubicach został wybudowany w 1789 roku dla Józefa Mikorskiego i jego żony Krystyny z Miaskowskich, według projektu Hilarego Szpilowskiego.

Na zespół pałacowy składa się pałac, oraz dwie oficyny połączone galeriami z pałacem. Piętrowy korpus główny wybudowany na planie prostokąta jest podpiwniczony. Budynek jest ozdobiony od frontu ryzalitami bocznymi oraz czterokolumnowym portykiem z podjazdem, zwieńczonym trójkątnym tympanonem, w którym umieszony jest herb Mikorskich – Ostoja. Po obu stronach korpusu znajdują się dwie oficyny, ujmujące podjazd honorowy. Są one połączone z pałacem ćwierćkolistymi galeriami arkadowymi. Oficyna lewa mieściła kuchnię i pokoje gościnne, zaś w prawa – stajnię i wozownię. Pałac nakryto dachem czterospadowym, a oficyny dwuspadowymi. W skrajnej prawej części pałacu, w przyziemiu, mieściła się sala jadalna, zaś na piętrze sala balowa z niszą w ścianie. Świetność pałacowi nadał Jan Chryzostom, który do Słubic sprowadził najlepsze meble, obrazy, srebra i porcelany. Pałac otacza park z XVIII wieku o powierzchni 7,5 ha. Na terenie parku znajduje się Świątynia Milczenia z 1820 roku z jońskim portykiem, zaprojektowana przez działającego na początku XIX wieku architekta Aleksandera Alfonce de Saint Omer (Sętomerskiego).Do założenia prowadzi brama wjazdowa z dwiema kordegardami po bokach.

Po Józefie i Krystynie pałac odziedziczył ich syn Jan Chryzostom, a następnie wnuk hrabia Roman Mikorski, znany nie tylko z tego, że został zięciem legendarnego współtowarzysza Bonapartego, księcia de Rovigo, ale również z tego, że po śmierci żony przepuścił majątek, który w 1850 roku przejęli Potoccy i włączyli go do latyfundium wilanowskiego. Potem sprzedali posiadłość, Eugeniuszowi Grzybowskiemu, przedsiębiorcy spod Gostynina. Pałac przetrwał II wojnę światową w dobrym stanie. Po wojnie w budynkach utworzono komisariat milicji, a potem szkołę. W latach 70-tych po przeniesieniu szkoły do nowej placówki majątek popadł w zapomnienie i uległ dewastacji. Obecnie, od 1994 roku pałac znajduje się w rękach pana Sławomira Ambroziaka i jest odbudowywany. Planowane jest wykorzystanie pałacu do celów turystycznych.

Słubice są położone 25 km na południowy-wschód od Płocka, przy drodze nr 575 do Iłowa.

Zdjęcia wykonano w marcu 2014 roku.

  • Brama wjazdowa

  • Korpus i lewa oficyna

  • Korpus i prawa oficyna

  • Korpus główny

  • Ryzalit frontowy

  • Kartusz herbowy w ryzalicie