Gotycki kościół św. Mikołaja został zbudowany w XIV wieku przez norbertanki, które wzniosły również klasztor. Kościół jest orientowany, co oznacza, że jego prezbiterium jest od wschodniej strony. Od strony zachodniej zdobiła go smukła wieża. Przypuszcza się, że została ona wybudowano dopiero po pożarze w roku 1477, gdyż początkowo, zgodnie z regułą zakonu norbertańskiego kościół posiadał jedynie skromną wieżyczkę na pomieszczenie małego dzwonu – sygnaturki. Klasztor znajdował się po północnej stronie świątyni. Była to dwuskrzydłowa budowla, zestawiona pod kątem rozwartym, odpowiadającym w przybliżeniu zarysowi obronnego muru miejskiego.
W roku 1665 wielki pożar strawił klasztor i kościół, pozostały jedynie mury. Dopiero w 1673 roku nakryto ruiny kościoła dachem aby zabezpieczyć mury. Na dalszy remont zabrakło środków. Kościół oderwany od klasztoru popadał w coraz większą ruinę, taki stan utrzymywał się przez 200 lat. W 1737 roku kościół po remoncie stał się zborem garnizonowym, a w 1740 roku zamieniono go na magazyn i wozownię. W czasie wojny siedmioletniej kościół używają wojska rosyjskie, stacjonujące tu od jesieni 1759 do wiosny 1760 roku, służy on jako miejsce swojego zakwaterowania a jednocześnie jest używany jako cerkiew. Następnie po odejściu Rosjan kościół służy jako magazyn i remiza strażacka. Taka eksploatacja spowodowała, że dach i belki stropowe groziły zawaleniem, gmach zatem znów popadł w ruinę. Po remoncie, od 1772 roku kościół św. Mikołaja był szkołą i internatem dla ubogich uczniów. Prace budowlane, przeprowadzane w 1819 roku dały zmiany w zewnętrznym wyglądzie kościoła, dochodzą cztery przypory zabezpieczające południową ścianę. Powstała tu szkoła elementarna, która działała do 1820 roku. W 1834 roku zaczęła swoją działalność pierwsza w Słupsku średnia szkoła żeńska, funkcjonowała w tym budynku do 1882 roku. W 1926 roku w dawnym kościele mieściły się: szkoła dla dzieci niedorozwiniętych i kilka klas żeńskiego gimnazjum.
Zaraz w pierwszych dniach po zajęciu Słupska w marcu 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej powrzucali do wnętrz domów Starego Miasta kanistry z paliwem i podpalili całą starówkę. Dawny kościół św. Mikołaja ponownie obrócił się w ruinę. Dopiero w 1955 roku sporządzono inwentaryzację pomiarową gotyckich ruin kościoła św. Mikołaja. Na początku lat 60-tych XX wieku powstała idea odbudowy kościoła z przeznaczeniem na potrzeby biblioteki. W 1965 roku rozpoczęto remont budowli. Uroczyste otwarcie biblioteki miało miejsce 10 września 1971 roku. W II połowie XX wieku w bibliotecznej czytelni umieszczonej na pierwszym piętrze w budynku byłego Kościoła zarwał się sufit i runął. Pomieszczenie wkrótce potem odbudowano.
Słupsk jest położony 50 km na zachód od Lęborka, przy drodze nr 6 do Koszalina. Kościół znajduje się na północ od Rynku, przy ulicy Francesco Nullo.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2015 roku.