Pierwotny, być może murowany dwór, został wzniesiony w XVII lub XVIII wieku przez ówczesnych właścicieli majątku, rodzinę Działyńskich. Na jego miejscu w II połowie XIX wieku zbudowano nowy pałac dla Antoniego Wybranieckiego, który następny właściciel zamiast ukończyć, kazał rozebrać. Z tego pierwotnego obiektu zachowały się dotąd piwnice oraz pewne partie muru, włączone w nowy pałac.
Obecna, klasycystyczna rezydencja, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta, składa się z pięcioosiowego, piętrowego korpusu głównego i dwóch parterowych, jednoosiowych skrzydeł. Główne wejście, poprzedzone schodami i czterokolumnowym portykiem dźwigającym taras, usytuowano w niewielkim ryzalicie frontowym, zwieńczonym naczółkiem z półkolistym oknem. Do pałacu prowadzi brama wjazdowa, którą stanowią dwa murowane słupy, na których zawieszona jest stara, metalowa brama. Od północnej strony przylega bezpośrednio do pałacu park krajobrazowy, założony na miejscu wcześniejszego, w II połowie XIX wieku. Powierzchnia ogólna parku to 6,93 ha, z tego wody zajmują 0,29 ha. W części południowej założenia znajduje się oddzielona murem od pałacu część gospodarcza.
Po II wojnie światowej rozkradziony majątek i pałac stał się siedzibą PGR-u i niekonserwowany, został częściowo doprowadzony do ruiny, tak że w 1979 roku musiano przeprowadzić jego remont kapitalny. Po likwidacji PGR-u w 1993 roku część majątku o obszarze ok. 600 ha przeszła na własność Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, która następnie wydzierżawiła grunty po byłym PGR spółce (Spółka Skarbu Państwa). Spółka w wyremontowanym, zrujnowanym przez PGR pałacu, urządziła hotel oraz dworek myśliwski.
Sokołowo jest położone 4 km na południowy-wschód od Golubia-Dobrzynia, przy lokalnej drodze do Dulska. Zespół pałacowo-parkowy znajduje się przy północno-wschodniej stronie drogi dojazdowej z Golubia-Dobrzynia.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2011 roku.