Twierdza Srebrnogórska została zbudowana w latach 1763-77 przez władcę pruskiego Fryderyka II w celu obrony przełęczy Srebrnej. Wraz z twierdzami w Kłodzku, Nysie, Brzegu i Świdnicy miała za zadanie bronić wschodniej granicy państwa pruskiego. Głównym autorem projektu i kierownikiem budowy był pułkownik pruski Ludwik Wilhelm Regeler.
Twierdza Srebrnogórska to ciąg fortów usytuowanych na górskim grzbiecie. Centralnym punktem dowodzenia i ostatnim bastionem obrony jest fort Donjon. Składa się on z czterech wież obronnych połączonych kurtynami i okolonych 22 metrowej głębokości suchą fosą. W całej twierdzy znajdowało się łącznie 299 kazamat i 52 izby strzeleckie. Magazyny mogły pomieścić żywność, broń, amunicję i opał dla około 4000 żołnierzy, na co najmniej trzymiesięczne oblężenie. Woda pochodziła z wykutych w skale studni, istniejących do dziś, z których najgłębsza miała 84 metry głębokości. Dookoła Donjonu znajduje się siedem bastionów, w których usytuowano lazarety, piekarnie, browar i warsztaty. Według ówczesnych przewidywań garnizon mógł się bronić nawet cały rok. Oprócz Donjonu w skład twierdzy wchodziły forty : Wysoka Skała, Rogowy i Ostróg położony po przeciwnej stronie przełęczy.
Swój chrzest bojowy twierdza przeszła w roku 1807, kiedy to wojska napoleońskie oblegały Srebrną Górę. Twierdza jako jedyna na Śląsku nie poddała się przeciwnikowi. Niedługo potem twierdza straciła znaczenie militarne. W 1838 roku zlikwidowano garnizon, a od 1860 służyła jako poligon doświadczalny dla pruskiej armii. W czasie II wojny światowej Niemcy umieścili w twierdzy karny obóz jeniecki. Obecnie w forcie Donjon funkcjonuje muzeum. Ze szczytu budowli w pogodne dni można podziwiać rozciągającą się panoramę.
Srebrna Góra jest położona 17 km na zachód od Ząbkowic Śląskich, przy drodze nr 385 do Nowej Rudy.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2007 roku.