Barokowy pałac w Staniszowie Dolnym został zbudowany dla Henryka XXXVIII von Reuss około 1786 roku. 

Była to dwukondygnacyjna, murowana i otynkowana budowla, wzniesiona na planie prostokąta, z zagospodarowanym poddaszem, nakryta dachem czterospadowym z lukarnami. Pięcioosiową elewację frontową urozmaica taras wsparty na czterech kolumnach, pod którym znajduje się główne wejście do pałacu. Ponad tarasem w połaci dachowej umieszczono jednoosiowy szczyt.  Elewacje ozdobiono uproszczonymi pilastrami, wieńczącym gzymsem kostkowym i kamiennymi obramieniami otworów okiennych. W elewacji tylnej znajduje się wejście z bogato profilowanym portalem, ujętym w liściaste labry, a nad nim usytuowano kartusz herbowy z koroną książęcą. Wnętrza rezydencji zbudowano w układzie dwutraktowym, w pomieszczeniach parteru zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami. Wokół obiektu rozciągał się park wodno-krajobrazowy. W XIX wieku pałac został przebudowany.

Rezydencja była w rękach rodzinny von Reuss do końca XIX wieku. Na przełomie XIX i XX wieku majątek przechodzi w posiadanie majora Ulricha von Woide z Berlina. W 1919 roku major sprzedaje dobra wrocławskiej agencji „Wiehmer und Schneller”. Ta z kolei podzieliła ziemię leżącą wzdłuż drogi do Jeleniej Góry na mniejsze parcele i sprzedała nowym nabywcom. Trochę okrojony majątek z pałacem nabył major Otto von Zobelitz a po jego śmierci, w 1925 roku odziedziczył niejaki Mattig. Później jeszcze na krótko pojawia się nazwisko Emila Mattiga, krewnego poprzednika, który prawdopodobnie odziedziczył majątek i zarządzał nim do 1941 roku, kiedy to sprzedał go państwu, które wkrótce urządziło w nim ośrodek doświadczalny podlegający Pruskiemu Instytutowi Zootechnicznemu. W 1945 roku Rosjanie splądrowali pałac. Po nacjonalizacji, w folwarku utworzono Rolniczy Zakład Doświadczalny, a kilka lat później PGR. Obecnie w pałacu, po kapitalnym remoncie, na parterze czynna jest restauracja, natomiast na piętrze i poddaszu znajduje się hotel z 12 pokojami, całość nazwana została „Pałacem na Wodzie”. Nazwa nawiązuje do dużego stawu, znajdującego się przed frontem obiektu, który stanowi pozostałość dawnego parku krajobrazowego.    

Staniszów jest położony 5 km na południe od centrum Jeleniej Góry. Z miasta należy wyjechać ulicą Adama Mickiewicza. Pałac znajduje się w Staniszowie Dolnym, po prawej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano w lutym 2012 roku.

  • Widok zza stawu

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa i boczna

  • Elewacja tylna

  • Portal wejściowy

  • Elewacja boczna

Nowe zdjęcia wykonano w maju 2024 roku.

  • Główne wejście

  • Kartusz herbowy nad wejściem

  • Elewacja tylna