Murowany zamek w Starym Drawsku zwany “Drahim” zbudowano w latach 1360-66 z fundacji zakonu joannitów, na miejscu średniowiecznego grodu. Pierwotny zamek wzniesiony z cegły na kamiennych fundamentach miał plan regularnego czworoboku o wymiarach 41 x 46,5 metra. Główny wjazd na dziedziniec, poprzedzony później wysuniętym z lica muru czworobocznym budynkiem bramnym, znajdował się w kurtynie północnej. Oprócz głównego wjazdu istniała też niewielka furta w zachodnim murze, wychodząca wprost na trakt biegnący przez przesmyk. Trzykondygnacyjny budynek mieszkalny o wymiarach 11,5 x 37,5 metra, dostawiony był na całej długości południowej kurtyny. W przyziemiu domu znajdowało się więzienie i pomieszczenia gospodarcze, na pierwszym piętrze – pomieszczenia mieszkalne i gościnne, a najwyżej – magazyny i spichrze. Zamek nigdy nie posiadał wieży, a od północy przylegało doń niewielkie podzamcze o wymiarach 30 x 70 metrów. Późniejsze przebudowy nie zmieniły charakteru założenia.
Po przejęciu przez Polskę należącego do joannitów Czaplinka, zaraz po ukończeniu budowy przeniesiono tu siedzibę baliwatu. W 1368 roku Kazimierz Wielki przyłączył do Polski również Stare Drawsko, joannici jednak pozostali na zamku jako lennicy. Za prowadzenie niezależnej polityki Władysław Jagiełło w 1407 roku odebrał im zamek i uczynił w nim siedzibę starostwa grodowego. W okresie istnienia tu starostwa zamek był kilkukrotnie przebudowywany. Podczas tych przebudów dostawiono wystający z lica muru budynek bramny, a na dziedzińcu, wzdłuż muru wschodniego i zachodniego powstały dwa szachulcowe budynki dla starosty i jego pomocnika. Od 1657 roku warownię oddano w zastaw elektorom brandenburskim, a następnie w 1668 roku przeszedł ostatecznie na ich własność. Nowi właściciele w drugiej połowie XVII wieku otoczyli założenie ziemnymi fortyfikacjami z bastejami na narożach.
Kres istnienia warowni nastąpił w 1758 roku po zniszczeniach spowodowanych przez pożar. Została ona całkowicie opuszczona, a w 1784 roku niszczejącą budowlę rozpoczęto rozbierać wykorzystując cegłę bo budowy kościoła. Po drugiej wojnie światowej Drahim znalazł się ponownie w granicach Polski. Po przebadaniu ruin, zostały one zabezpieczone przed dalszymi zniszczeniami w latach 1963-68. Do dziś przesmyku między jeziorami zachowały mury obwodowe warowni, które jako malowniczo położona trwała ruina udostępnione są do zwiedzania.Obecnie zamkiem rządzą miejscowi rycerze, którzy po zabezpieczeniu murów na, dziedzińcu wznieśli kilka szkieletowych budowli, w których można kupić pamiątki, coś zjeść, a także obejrzeć pokazy walk rycerskich.
Stare Drawsko jest położone 6 km na północ od Czaplinka, przy drodze nr 163 do Połczyna-Zdroju. Ruiny zamku stoją na przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2009 roku.