Eklektyczny dwór w Starych Kosinach został wybudowany pod koniec XIX wieku. Być może fundatorem założenia był Narcyz Strumiłło, do którego majątek należał w 1905 roku.

Częściowo podpiwniczona, parterowa rezydencja z mieszkalnym poddaszem, została posadowiona na planie prostokąta, na podmurówce z kamienia polnego i nakryta dachem dwuspadowym. W osi dziewięcioosiowej elewacji frontowej usytuowano trójosiowy ryzalit z balkonem, poprzedzony otwartym tarasem i schodami, zwieńczony neobarokowym szczytem. Ryzalit ozdobiono pilastrami urozmaiconymi prostokątnymi płycinami. Dwie skrajne osie flankowane pilastrami tworzą pozorne ryzality. Od wschodu i zachodu znajdują się nowsze przybudówki, a od zachodu kryta piwnica. Układ wnętrz jest dwutraktowy, częściowo przekształcony, z sienią pośrodku traktu frontowego. Całość otaczają pozostałości parku krajobrazowego.

W roku 1930 majątek należał do Marcelego Strumiłło. Po II wojnie światowej budynek został przejęty przez miejscowy PGR i zagospodarowany na mieszkania pracownicze, biura, oraz szkołę. Do tych celów dwór przebudowano a wnętrze przekształcono. W latach 90-tych parter pozostawał niezamieszkały a poddasze było wykorzystywane tylko w części. Obecnie zaniedbany dwór pełni funkcje mieszkaniowe.

Stare Kosiny są położone 10 km na południe od Mławy, po zachodniej stronie drogi nr 7 do Płońska. Dwór znajduje się w północno-zachodniej części wsi.

Zdjęcia wykonano w maju 2018 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Piętro ryzalitu

  • Elewacja tylna