Gotycki kościół Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława w Świeciu został wybudowany w XV wieku (prezbiterium) i w połowie XVI wieku (nawy). Świątynia została poświęcona w 1521 roku. W latach 1626–29 po pierwszej wojnie szwedzkiej została przebudowana w stylu renesansowym. W 1945 roku w czasie wyzwalania miasta przez armię sowiecką, została zniszczona. Po odbudowie latach 1983–88, w 1990 roku utworzono przy niej nową parafię i dodano wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej.
Budowla posiada trzy nawy. Nawa główna reprezentuje styl przejściowy między gotykiem i renesansem i posiada prawie czworoboczne okna. Prezbiterium ze schodkowym szczytem jest gotyckie, natomiast czworokątna wieża z prostokątnymi oknami jest renesansowa. Nawa główna i wieża zostały ufundowane przez starostę świeckiego i wojewodę pomorskiego Jerzego Konopackiego. Wnętrze niegdyś głównie barokowe, aktualnie wyposażone jest bardzo skromnie. W kościele znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny, który miał trafić do kościoła w Gdańsku, lecz gdy statek zacumował do Świecia i chciał kontynuować swoja podróż nie mógł odpłynąć z powodu przypływu. Znak ten uznano jako cud i postanowiono obraz zostawić w świeckim Kościele i od tego czasu miasto było pod opieką Najświętszej Marii Panny.
Gotycki kościół Matki Bożej Częstochowskiej i św. Stanisława w Świeciu został wybudowany w XV wieku (prezbiterium) i w połowie XVI wieku (nawy). Świątynia została poświęcona w 1521 roku. W latach 1626–29 po pierwszej wojnie szwedzkiej została przebudowana w stylu renesansowym. W 1945 roku w czasie wyzwalania miasta przez armię sowiecką, została zniszczona. Po odbudowie latach 1983–88, w 1990 roku utworzono przy niej nową parafię i dodano wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej. Budowla posiada trzy nawy. Nawa główna reprezentuje styl przejściowy między gotykiem i renesansem i posiada prawie czworoboczne okna. Prezbiterium ze schodkowym szczytem jest gotyckie, natomiast czworokątna wieża z prostokątnymi oknami jest renesansowa. Nawa główna i wieża zostały ufundowane przez starostę świeckiego i wojewodę pomorskiego Jerzego Konopackiego. Wnętrze niegdyś głównie barokowe, aktualnie wyposażone jest bardzo skromnie. W kościele znajduje się obraz Najświętszej Marii Panny, który miał trafić do kościoła w Gdańsku, lecz gdy statek zacumował do Świecia i chciał kontynuować swoja podróż nie mógł odpłynąć z powodu przypływu. Znak ten uznano jako cud i postanowiono obraz zostawić w świeckim Kościele i od tego czasu miasto było pod opieką Najświętszej Marii Panny.
Świecie jest położone 45 km na północ od Bydgoszczy, przy drodze nr 91 do Gdańska. Stara Fara znajduje się w widłach Wisły i Wdy, na południe od zamku przy ulicy PCK na terenie starego miasta, tuż przy fragmentarycznych pozostałościach dawnych murów miejskich. Zdjęcia wykonano w czerwcu 2014 roku.
Zdjęcia wykonano w czerwcu 2014 roku.