Pierwszy dwór szachulcowy zwany klasztorem w Swochowie został zbudowany w 1735 roku dla rodziny von Mitzlaffów. Była to parterowa budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem, pierwotnie krytym trzciną, a obecnie blachą.

W 1804 roku majątek przeszedł w ręce Johanna Ernesta von Stojentina, a następnie nabyła go Henrietta Seyfert z domu Arnold, córka słupskiego burmistrza. Poprzez małżeństwo z Wilhelmem Steifensandem Swochowo stało się siedzibą rodową znanego muzyka i kompozytora berlińskiego. Wilhelm Steifensand w 1856 roku zrezygnował z kariery muzyka w Berlinie i przeniósł się na stałe do folwarku należącym do Swochowa. W latach 1875-83 Steifensandowie wybudowali w majątku nowy, eklektyczny pałac. Wzniesiono również nowe budynki gospodarcze i inwentarskie folwarku. Na budynku obory widniała data 1883 rok. Stary dwór został przebudowany na cztery mieszkania dla robotników rolnych.

Nowa rezydencja została rozbudowana w 1926 roku (data na murowanym budynku). Pałac jest podpiwniczoną, dwukondygnacyjną budowlą z użytkowym poddaszem, o mocno rozbudowanej bryle. Całość posadowiono na planie zbliżonym do prostokąta i nakryto wysokim, czterospadowym dachem. Murowana z cegły rezydencja posiada liczne ryzality i dobudówki. Część z nich ozdobiono ścianami szachulcowymi. Wokół założenia rozciąga się park krajobrazowy. W pobliżu dworu zachował się, w znacznym stopniu przebudowany, XVIII- wieczny czworak.

Ostatnim, przedwojennym dziedzicem dóbr był Friedrich Steinfensand, który przejął Swochowo w 1926 roku. Po wojnie dwór i pałac pełniły funkcje mieszkaniowe. Obecnie budowla znajduje się rękach prywatnych i nadal pełni funkcje mieszkaniowe.

Swochowo jest położone 5,5 km na północ od centrum Słupska, przy drodze nr 213 do Wicka. Dwór znajduje się po zachodniej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano w maju 2014 roku.

  • Widok ogólny

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja boczna

  • Elewacja tylna