Brama Portowa została zbudowana w stylu barokowym w latach 1725–27 według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerhadda Corneliusa van Wallrawe. Jest jedną z dwóch (obok Bramy Królewskiej) zachowanych do czasów współczesnych bram, będących pozostałością dawnych fortyfikacji pruskich.

Zewnętrzna ściana bramy została ozdobiona przez francuskiego rzeźbiarza Bartholomé Damarta. Umieszczono tu tarczę z monogramem króla Fryderyka Wilhelma I, fundatora obiektu. W attyce znajduje się tablica ze złoconym napisem w języku łacińskim, który informuje o prawach państwa brandenburskiego do pomorza i Szczecina, ponieważ Fryderyk Wilhelm w  1719 roku kupił Szczecin od Szwedów za dwa miliony talarów. Nad inskrypcją znajduje się panorama miasta wraz z Viadrusem (bogiem rzeki Odry). Powyżej widnieje owalna tarcza z herbem Prus, zwieńczona królewską koroną.

W latach 1902–32 przed Bramą Portową stała fontanna z neobarokowym pomnikiem bogini Amfitryty dłuta berlińskiego rzeźbiarza Reinholda Felderhoffa. W czasie II wojny światowej w obawie przed zniszczeniem zdemontowano zdobione szczyty bramy i ukryto w Lesie Arkońskim, a samą bramę obsadzono bluszczem i tak przetrwała wojnę. Zdobione szczyty i ozdoby odnaleziono w roku 1957 i z powrotem zamontowano na bramę. Przed II wojną światową brama nosiła nazwę Brama Berlińska (Berliner Tor), ponieważ przez tę bramę prowadziła droga ze Szczecina do Berlina. Obecnie wewnątrz Bramy mieści się teatr kameralny.

Brama portowa jest położona przy placu o tej samej nazwie.Zdjęcia wykonano w maju 2022 roku.

  • Fasada z napisem

  • Szczyt z napisem

  • Brama wieczorową porą