Późnobarokowy pałac w Szczekocinach wzniesiony został w latach 70-tych XVIII wieku z fundacji Franciszka i Urszuli Dębińskich, według projektu Franciszka Naxa.
Zespół pałacowy obejmuje korpus główny, dwie oficyny, dwa pawilony i zabudowania gospodarcze z parkiem. Piętrowy korpus główny, nakryty mansardowym dachem, posiada wysunięty, zaokrąglony ryzalit z wejściem głównym, który jest zwieńczony zegarem słonecznym i ozdobiony rzeźbami. Skrzydła pałacu połączone są arkadami z parterowymi oficynami po obu stronach wielkiego podjazdu paradnego. Dojazd z miasta prowadzi ul. Senatorską, z której skręca się w szeroką, 300-metrową aleję parkową, prowadzącą przez wewnętrzną bramę z dwoma pawilonami. Całość otoczona jest obecnie zdziczałym parkiem krajobrazowym.
W 1787 roku gościł w pałacu król Stanisław August Poniatowski, któremu towarzyszył Julian Ursyn Niemcewicz, poeta, historyk i kronikarz. W 1794 roku zaś w pałacu kwaterować miał sam Tadeusz Kościuszko, a w parku biwakowali kosynierzy z Bartoszem Głowackim przed bitwą, która rozegrała się na polach pod Wywłą. W 1824 roku po śmierci Urszuli Dębińskiej majątek przechodzi w ręce Łubieńskich. Ostatnim dziedzicem Szczekocin był od 1929 roku ambasador II RP w USA, Jan Ciechanowski, który odkupił pałac od Feliksa Halperta. Po wojnie pałac staje się siedzibą gimnazjum i liceum, które wraz z internatami nazywane są „Chłopską Szkołą”. W 1980 roku pałac uległ pożarowi, po którym zabezpieczono go prowizorycznie, a szkołę przeniesiono do nowego budynku.
Obecnie zabytek wygląda na opuszczony, choć podobno trwają niewielkie prace remontowe próbujące go ratować przed postępującą degradacją. Ostatnio zabiega o niego ostatni, przedwojenny właściciel.
Szczekociny są położone około 30 km na północny-wschód od Zawiercia, przy drodze nr 78 do Jędrzejowa. Pałac znajduje się w centrum miasta, nad prawym brzegiem Pilicy, przy ulicy Senatorskiej.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2016 roku.