Najstarszą częścią obecnego zamku Blair Atholl, jest „Wieża Comyna”, wzniesiona w 1269 roku na zlecenie Johna I Comyna, lorda Badenoch, który w tamtym czasie nie był nawet właścicielem posiadłości. Comyn był tak naprawdę sąsiadem prawowitego właściciela, Davida I Strathbogie, hrabiego Atholl. Rozpoczął prace budowlane na ziemi hrabiego w czasie, gdy ten uczestniczył w wyprawie krzyżowej. Kiedy hrabia wrócił do domu, zastał na swojej ziemi budującą się wieżę. Poskarżył się zatem królowi Aleksandrowi, III ten przyznał mu w posiadanie wzniesioną budowlę.
W 1322 roku David II Strathbogie, hrabia Atholl, utracił tytuły i majątek po wznieceniu buntu przeciw Robertowi Bruce’owi. Prawa do majątku były następnie przyznawane różnym osobom; dopiero w roku 1457 otrzymał je sir John Stewart z Belvenie, brat przyrodni króla Jakuba II, jako nagrodę za walkę z klanami Douglassów i Macdonaldów. W 1530 roku III hrabia Atholl wybudował wielką salę nad sklepionymi pomieszczeniami w południowej części Wieży Comlyna, rozbudowując zamek. W 1564 roku na zamku zatrzymała się Maria Królowa Szkotów. W 1595 roku V hrabia Atholl zmarł, nie pozostawiwszy męskiego potomka. Syn jego córki, John Murray z Tullibardine, został I hrabią Atholl z rodu Murrayów. Od tamtej pory tytuł pozostaje w rodzie Murrayów.
Podczas pierwszego powstania jakobitów w 1689 roku zamek był oblegany, a decydującą bitwę, wygraną przez jakobitów, stoczono na przełęczy Killiecrankie, dwie mile na południowy wschód. Podczas kolejnego powstania jakobitów w 1745 roku William Murray, razem ze swoim najmłodszym bratem lordem George’em Murrayem, walczył dla Ślicznego Księcia Karola, zatrzymując się później na krótko na zamku Blair. Zamek dwukrotnie przejęły oddziały księcia Karola Edwarda Stewarta, którego zwano Ślicznym Księciem Karolem – raz we wrześniu 1745 roku, a potem w lutym 1746. Po roku 1746 zamek odzyskał James Murray, II książę Atholl, który odziedziczył później tytuł króla wyspy Man przez babkę ze strony matki. Wraz z tytułem otrzymał wielki dochód i posiadłości, co pomogło sfinansować jego projekt mający na celu zmienienie średniowiecznego zamku w wytworny georgiański pałac. Wyburzył wieżyczki i blanki, aby móc stworzyć modną rezydencję. W 1844 roku królowa Wiktoria z małżonkiem księciem Albertem odwiedziła zamek Blair i zatrzymała się w nim na trzy tygodnie. Wtedy udzieliła księciu Atholl zgody na założenie prywatnej armii Atholl Highlanders, która istnieje do dziś. Obecnie jest to jedyna prywatna armia w Europie.
W czasie pierwszej wojny światowej zamek Blair służył jako szpital Czerwonego Krzyża. W 1932 roku zamek Blair był jedną z pierwszych prywatnych posiadłości w Wielkiej Brytanii, które udostępniono zwiedzającym. Podczas drugiej wojny światowej do zamku przeniesiono prywatną szkołę i zakwaterowano osoby ewakuowane z Glasgow.
Zamek do dziś jest siedzibą rodu Murrayów, którzy dzierżą tytuł księcia hrabstwa Atholl, pomimo że obecny, jedenasty książę – John Murray, mieszka w Republice Południowej Afryki.Książę każdego roku wizytuje zamek, natomiast fundacja w Blair odpowiada za bieżące zarządzanie posiadłością. Wewnątrz posiadłości znajduje się muzeum, które oferuje zwiedzanie pomieszczeń zamku pełnych kolekcji broni, trofeów zwierząt, a także pamiątek związanych z rodem Murrayów. Należące do zamku ogrody zajmują 9 akrów a rosnąca tu jodła olbrzymia jest drugim najwyższym drzewem w Wielkiej Brytanii (62,7 m.).
Blair Atholl jest położony, po północnej stronie autostrady A9, około 50 km na północny-zachód od Perth. Zamek znajduje się w północnej części miejscowości, obok Pola Campingowego.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2023 roku.