Początki zamku Chillon (Château de Chillon) sięgają XI wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Jej głównym zadaniem miała być kontrola strategicznego wąskiego przesmyku pomiędzy Alpami i Jeziorem Genewskim. W kolejnych latach fortyfikacje, pozostające początkowo pod kontrolą biskupów Sionu, zostały znacznie rozbudowane. W XII wieku zamek i okolice znalazły się pod kontrolą rodziny sabaudzkiej, pozostając w rękach hrabiów, a potem książąt Sabaudii do 1536 roku. Wkrótce potem na polecenie księcia Piotra II Sabaudzkiego (1203-68) twierdza, znana wówczas pod nazwą Castrum Quilonis, została poddana gruntownej przebudowie w czasie której otrzymała swój obecny kształt.

Zamek służył również jako więzienie, w którym więziono przez 4 lata szwajcarskiego duchownego i patriotę, przeora klasztoru świętego Wiktora z Genewy François Bonivarda (był przykuty do piątego filaru od wejścia do obecnych podziemi). Sprzeciwił się on próbom podporządkowania Genewy władzy Karola III Dobrego, księcia Sabaudii w latach 1504–53. Więziony przez Sabaudczyków w latach 1519-21 w Gex, uwolniony, został ponownie uwięziony w 1530 roku. Losy Bonivarda, opisane w poemacie „Więzień Chillonu” przez George’a Gordona Byrona (na jednym z filarów widać wyryty przez niego podpis), który podczas podróży do Szwajacarii w 1816 roku zwiedzał zamek, stały się jednym z ważnych czynników późniejszego szybko rosnącego zainteresowania zamkiem Chillon jako jedną z największych atrakcji turystycznych Szwajcarii.

W XVI wieku twierdza została zdobyta i zajęta przez Berneńczyków i przez lata służyła im jako arsenał, a także pełniła rolę siedziby panów feudalnych. Panowanie Berna nad Lozanną oraz całym regionem dzisiejszego kantonu Vaud trwało do końca XVIII wieku, gdy po wkroczeniu wojsk napoleońskich region najpierw odzyskał formalną niezależność (pozostając jednak w strefie wpływów Francji), by niedługo potem, w 1803 roku, stać się, jako niezależny kanton, częścią Szwajcarii. W czasach berneńskich zamek pełnił rolę fortecy, arsenału i więzienia. W 1803 roku zamek stał się własnością kantonu Vaud. Przez pewien czas służył, podobnie jak w poprzednim okresie, jako kompleks obejmujący składy towarów, arsenał, archiwa, itp., także więzienie wojskowe. Obecnie w pełni odrestaurowany zamek stanowi jeden z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie.

Zamek stoi na niewielkiej skalistej wyspie tuż przy brzegu Jeziora Genewskiego, blisko jego wschodniego krańca. Ma kształt mniej więcej owalny, o długości ok. 110 m i szerokości ok. 50 m. Naturalna fosa oddzielająca zamek od stałego lądu w XIII wieku została poszerzona. W centrum dominuje wysoka na 25 m kwadratowa wieża obronna, zbudowana prawdopodobnie w X wieku i będąca jedną z najstarszych elementów całej kompleksu. Druga wieża zwana zegarową, służyła niegdyś głównie do obrony prowadzącego na zamek mostu.  Od strony wschodniej stoją trzy baszty obronne. W części zachodniej, zwróconej ku jezioru, znajdowała się część rezydencjalna kompleksu.

Na zamek wchodzi się przez drewniany kryty most, zbudowany w XVIII wieku w miejscu wcześniej istniejącego tu mostu zwodzonego. Wewnątrz murów znajdują się cztery zamkowe dziedzińce. Pierwszy, niegdyś mniejszy, powiększony po trzęsieniu ziemi w 1584 roku, był otoczony zamkowymi budynkami gospodarczymi. Z pierwszego dziedzińca wchodzi się też do podziemi, niegdyś służących jako składy żywności i broni, piwnice, a później też jako więzienie. Drugi dziedziniec, położony u stóp głównej wieży obronnej, był niegdyś otoczony budynkami pozostającymi w dyspozycji kasztelana. Dziedziniec trzeci otaczały prywatne apartamenty rodziny. Czwarty dziedziniec, najmniejszy, zwany dziedzińcem kurtyny, należy do obronnej części kompleksu.

W zamkowych wnętrzach zachwycają malowidła ścienne z XIV wieku, sklepienia w piwnicy oraz sale reprezentacyjne z oryginalnie zachowaną sypialnią z czasów Berneńczyków. W budynkach znajduje się ponad 40 komnat, począwszy od małych nisz, które niegdyś były średniowiecznymi toaletami, po wielkie sale państwowe, jak np. Sala Jadalna Kasztelana, urządzona w ciemnym drewnie, ze zdobionymi ściany, pięknymi malowanymi herbami rodzinnymi. Wystrój komnat jest bardzo bogaty, chociaż z powodu częstych podróży i przeprowadzek właścicieli, nie ma tutaj za wielu mebli i wyposażenia. Na uwagę zasługują imponująco zdobione fotele okienne.

Zamek Chillon jest położony w kantonie Vaud, na malowniczym skalnym cyplu usytuowanym na wschodnim brzegu Jeziora Genewskiego, około 5 km w kierunku południowym od Montreux, około 104 km na północny wschód od Genewy i około 40 km na południowy-wschód od Lozanny.

Zdjęcia pochodzą z filmu nagranego kamerą VHS w sierpniu 1994 roku. Niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia, ale chciałem je wykorzystać.

  • Zamek Chillon

  • Baszty bramne

  • Donżon

  • W głębi Montreux

  • Most nad fosą

  • Donżon

  • Dziedziniec

  • Sala Kasztelańska

  • Sala Kasztelańska

  • Ganek straży

  • Widok z donżonu

  • Widok z zamku na Montreux