Gotycki kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Tuji został zbudowany w XIV wieku. Podczas remontów w XVIII i XIX wieku odnowiono świątynię, lecz mimo tego bryła zachowała swój pierwotny, gotycki charakter. Od roku 2009 prowadzone są w nim prace renowacyjne. Wyremontowana została wieża, dach nad nawami oraz wyposażenie kościoła, między innymi prospekt organowy w 2012 i ołtarz główny w 2014 roku.
Trójnawowa świątynia jest ceglaną, budowlą wzniesioną na planie prostokąta, orientowaną, z wydzielonym, wielobocznym prezbiterium i wieżą od zachodu. Do północnej strony przylega zakrystia, a do południowej dobudowana jest kruchta. Elementy te zdobią sterczynowe szczyty. Masywna i murowano-drewniana wieża jest zbudowana na planie ośmiokąta. Górna, drewniana część wieży nakryta jest ośmiobocznym hełmem zwieńczonym krzyżem. Mury świątyni dookoła wzmocnione są wysokimi przyporami. Na dachu znajduje się barokowa sygnaturka. Nawy posiadają sklepienia gwiaździste i krzyżowo-żebrowe.
Wyposażenie świątyni pochodzi głównie z XVIII wieku. Bogaty, barokowy ołtarz główny zawiera w centralnej części obraz z wizerunkiem św. Jakuba, a nieco wyżej – Koronacji Matki Bożej. Po bokach obrazów stoją figurki świętych i aniołów. Całość posiada wiele złoceń i srebrzeń. Ołtarze boczne przedstawiają: Marię i Józefa z dzieciątkiem. Barokowe są również: prospekt organowy i feretron. W wejściu do kościoła oraz przed prezbiterium leżą wapienne, XVII-wieczne płyty nagrobne, a w kruchcie stoi gotycka, granitowa kropielnica. Cmentarz mennonicki wokół kościoła został prawie całkowicie pozbawiony nagrobków. Kościół w Tuji zlokalizowany jest w centrum wsi.
Zdjęcia wykonano w maju 2020 roku.
Tuja jest położona na Żuławach Malborskich, ok. 5,5 km na południe od Nowego Dworu Gdańskiego.