Kizkalesi (Zamek Panny) w starożytności nazywało się Corycus i pełniło ważną rolę portu dla Seleukeji nad Kalykadnosem, czyli dzisiejszego Silifke. Cesarze rzymscy utrzymywaną w Corycus flotą zwalczali piratów, którzy od niepamiętnych czasów gnębili tę część wybrzeża Morza Śródziemnego. W Corycus znajdowała się również mennica. Obecnie miasto słynie z przepięknych, piaszczystych plaż oraz dwóch zamków, z których historycznie starszy jest Korykos – położony na lądzie, najprawdopodobniej wzniesiony przez cesarza Aleksego I Komnena, w celu ochrony miasta przed rycerzami pierwszej krucjaty.
Lądowy zamek wzniesiono na planie kwadratu, podobnie jak jego wieże. Do budowy użyto wiele starszych elementów pozostałych prawdopodobnie z wcześniejszego założenia. W XII wieku zbudowano drugi zamek – tzw. Zamek Panny, zlokalizowany na maleńkiej wysepce położonej około 200 metrów od brzegu. Wzniesiono go na planie zbliżonym do trójkąta, a wieże w narożach były cylindryczne i kwadratowe. Zamek Panny ma tylko jedną linię murów, podczas gdy jego odpowiednik na lądzie dwie. Aby dostać się do zamku na wyspie można wynająć łódkę lub spróbować swoich sił w pływaniu. Wstęp do samego zamku jest symbolicznie odpłatny. Istnieje teoria, że oba zamki są znacznie starsze i pochodzą z czasów antycznych, natomiast bizantyjczycy jedynie je odbudowali i umocnili.
Swoją nazwę Zamek Panny zawdzięcza legendzie, która głosi, że mieszkała w nim królewna, której przepowiedziano śmierć od ukąszenia jadowitego węża. Została więc umieszczona w zamku otoczonym wodą, która miała zagrodzić drogę gadowi. Niestety przed przepowiedniami nie ma ucieczki, więc królewna zmarła ukąszona przez węża, który przeprawił się przez wodę w koszyku z żywnością.
Wkrótce po wzniesieniu Zamku Panny Corycus zostało podbite przez Ormian, a dokładnie przez młode królestwo Małej Armenii i włączone do Królestwa Cylicji. W 1360 roku mieszkańcy miasta poprosili władcę Cypru Piotra I o przejęcie obu zamków wraz z miastem, co też nastąpiło. Cypr kontrolował ten region przez niecałe 80 lat, po czym przypadł on Turkom Osmańskim. W 1471 roku na krótko udało się odbić Corycus z ich rąk kupcom weneckim. Jednakże wkrótce Turcy ponownie, tym razem ostatecznie zajęli te ziemie. W średniowieczu oba zamki były połączone groblą, której pozostałości są do dziś widoczne pod wodą. Naprzeciwko zamku lądowego rozciąga się antyczna nekropolia, a jeszcze dalej na wschód pozostałości po starożytnym mieście Elaiussa Sebastiane.
Kizkalesi jest położone na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego, około 60 km na wschód od Mersinu i 20 km na południowy-zachód od Silifke.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2011 roku.