Cytadela na wzgórzu Ayasuluk w Selcuku zbudowana została przez Justyniana Wielkiego na przełomie VII i VII wieku i służyła ludności jako schronienie na wypadek najazdów Arabów, a później plemion turkmeńskich. Właściwie ówczesna osada ograniczała się do murów twierdzy, a tylko niewielka część mieszkańców miała swe domostwa poza ich obrębem. Kiedy Efez stracił charakter centrum handlowego, cytadela stała się schronieniem dla podróżnych. Na wzgórzu jeszcze w XIX i XX wieku mieszkali ludzie, dopóki miejscem tym nie zajęli się archeolodzy.
Twierdza opasana wewnętrznym i zewnętrznym murem obronnym stoi od czasów budowy prawie niezniszczona. W zewnętrznych fortyfikacjach istnieją trzy bramy prowadzące na wschód, zachód i południe (Brama Pogoni). Między fortyfikacjami znajdował się grobowiec św.Jana, nad którym wzniesiono potężną bazylikę. Wewnątrz fortyfikacji wewnętrznych znajduje się mały meczet i ruiny bizantyńskiego kościółka. Po opanowaniu tych terenów przez Turków cytadela była przez nich przebudowana. Niestety ciągle prowadzone prace renowacyjne powodują, że obecnie nie jest udostępniana zwiedzającym.
Selcuk jest położony około 100 km na południe od Izmiru. Cytadela zajmuje szczyt wzgórza Ayasuluk, położonego w północno-zachodniej części miasta.
Zdjęcia wykonano w lipcu 2011 roku.