Murowany zamek w Tykocinie został wzniesiony około połowy XV wieku przez ród Gasztołdów. Był to nieregularny czworobok murów obwodowych wykonanych z cegły na kamiennym fundamencie. W południowo-zachodnim narożu wzniesiono dom mieszkalny oraz dwie cylindryczne baszty. W 1542 roku, po śmierci ostatniego z Gasztołdów zamek stał się własnością królewską, a zarazem jedną z ulubionych siedzib Zygmunta Augusta. W latach 1550-82 warownia została przebudowana w stylu renesansowym. Powstała wtedy rezydencja na planie zbliżonym do rombu, z czterema narożnymi wieżami i głównym domem przy kurtynie wschodniej. Brama wjazdowa znajdowała się od południa, a całość otaczała fosa i częstokół. W latach 1611-32 starosta tykociński Krzysztof Wiesiołowski wzniósł obwarowania bastionowe. W owym czasie warownia stanowiła skarbiec Rzeczpospolitej.
W czasie „potopu” wojska polskie pod wodzą Pawła Sapiehy zdobyły zamek zajęty przez Szwedów i wojska Janusza Radziwiłła. Następnie Tykocin stał się własnością Stefana Czarnieckiego, potem Branickich, a po rozbiorach zamek został opuszczony i częściowo rozebrany. W czasie I wojny światowej nastąpiły dalsze zniszczenia budowli. Po II wojnie światowej resztki zamku zostały zabezpieczone w charakterze trwałej ruiny, i tak trwały do końca lat 90-tych. Obecnie zamek jest częściowo odbudowany przez prywatnego inwestora. Mieści się w nim hotel i małe muzeum
Tykocin jest położony 20 km na zachód od Białegostoku, przy drodze nr 671 z Jeżewa do Knyszyna. Zamek znajduje się na północ od miasta, na lewym brzegu Narwi, po lewej stronie drogi do Knyszyna.
Zdjęcia wykonano we wrześniu 2004 roku.
Nowe zdjęcia wykonano we wrześniu 2020 roku.