Łemkowska cerkiew greckokatolicka pw. św. Kosmy i Damiana w Tyliczu zbudowana została w latach 1738-44. Obecny kształt świątyni został uformowany w czasie przebudowy w 1780 roku. Jest to drewniana, oszalowana budowla o konstrukcji zrębowej, Z wieżą, nad babińcem, konstrukcji słupowej, częściowo obitej gontem, krytej blachą, zwieńczoną charakterystycznym zdwojonym baniastym hełmem z latarnią i kopułką. Świątynia jest trójdzielna, z jedną nawą i węższym prezbiterium trójbocznie zamkniętym oraz dwiema kwadratowymi kaplicami, symetrycznie usytuowanymi po bokach nawy. Nad nawą i prezbiterium posadowiono niskie wieżyczki z baniastymi hełmami. Nawę pokrywa dach namiotowy, zaś prezbiterium – kalenicowy.

W 1938 roku wykonano w niej zachowaną do dnia dzisiejszego polichromię, nawiązującą tematycznie do jubileuszu 950-lecia Chrztu Rusi. Wewnątrz znajduje się późnobarokowy ikonostas z XVIII wieki, poprzedzony również późnobarokowym ołtarzem z ikoną Matki Bożej z Dzieciątkiem z tegoż czasu, w sukience drewnianej. W latach 80-tych XX wieku nieznani sprawcy wynieśli z ikonostasu część wizerunków, które zostały uzupełnione po 2001 roku. Całości dopełnia piękna ambona połączona z konfesjonałem, pochodząca z XVIII wieku.

Przy cerkwi znajduje się wolnostojąca dzwonnica z 1938 roku, zbudowana z kamienia, zwieńczona baniastymi wieżyczkami z dzwonem odlanym w XVIII wieku. Po Akcji Wisła obiekt został przejęty przez Kościół łaciński. Świątynia stanowi obecnie kościół cmentarny; jest otoczona przez 7 dorodnych lip, z których większość stanowi pomniki przyrody.

Tylicz jest położony 12 km na południowy-wschód od Krynicy-Zdroju, przy drodze nr 981 do granicy ze Słowacją. Cerkiew znajduje się w południowo-wschodniej części miasteczka, przy drodze do Muszynki.

Zdjęcia wykonano w lutym 2013 roku.

  • Cerkiew i dzwonnica

  • Krzyż prawosławny

  • Wieża z hełmem

  • Widok od cmentarza