Eklektyczny pałac w Ugoszczy został zbudowany prawdopodobnie w latach 60-tych XIX wieku dla rodziny Borzewskich – założycieli cukrowni w Ostrowitem. Stanął on na wysokim brzegu jeziora, na miejscu starego dworu, który wzmiankowany był w kronikach z drugiej połowy XVI wieku. 

Jest to murowane założenie zbudowane z cegły, otynkowane, jednopiętrowe, częściowo podpiwniczone, wzniesione na rzucie nieregularnego prostokąta z pięcioboczną oranżerią od wschodu i ryzalitem, do którego przylega dwupiętrowa, ośmioboczna wieża od zachodu. Umieszczone od północy wejście frontowe poprzedzone jest reprezentacyjnym, kolistym podjazdem i długą aleją prowadzącą od bramy, poprzez park. Elewacja frontowa korpusu głównego jest siedmioosiowa. W jej osi znajduje się mocno wysunięty z lica ściany, bogato rozbudowany ganek wejściowy, nad którym znajduje się taras widokowy z balustradą tralkową. Ganek wsparty jest na dwóch masywnych filarach i dwóch gładkich kolumnach. Od zachodu do głównego korpusu przylega dwuosiowy ryzalit, zwieńczony trójkątnym szczytem z przylegającą do niej ośmioboczną wieżą umieszczoną na osi środkowej, do której prowadzi wejście boczne z parterową przybudówką od strony północnej, a od zachodu wejście do piwnic. Elewacja ogrodowa składa się z dwóch ryzalitów bocznych i części środkowej.  Ryzalit zachodni, wysunięty znacznie z lica ściany, jest  dwuosiowy, zakończony  trójkątnym szczytem. Natomiast ryzalit wschodni jest trójosiowy. Mieszcząca się pomiędzy ryzalitami część środkowa elewacji południowej jest poprzedzona tarasem. Do wnętrza prowadzą dwa wejścia umieszczone na osi środkowej i prawej. W elewacji wschodniej umieszczono pięcioboczną oranżerię, nad którą znajduje się taras, ograniczony tralkową balustradą. Wnętrze pałacu posiada układ dwutraktowy, z sienią. Pokoje mają charakter reprezentacyjny i zajmują cały budynek, poza ryzalitem zachodnim, który jest drugim członem pałacu. Pałac, usytuowany w parku krajobrazowym z zachowanymi okazami starego drzewostanu, jest otoczony murem, w którym od północy znajduje się brama wjazdowa. 

W latach 1824-25 bywał w Ugoszczy Fryderyk Chopin. Właścicielka pałacu w Ugoszczy – Julia z Piwnickich Borzewska przekazała majątek synowi – Zdzisławowi, który gospodarzył do 1884 roku. Następnie przejął Ugoszcz jego syn Antoni, który zginął w 1920 roku, a majątek po nim odziedziczyła jego żona Helena Konstancja z Grotowskich, która zarządzała dobrami do śmierci w 1939 roku. Na krótko, bo do 1943 roku, właścicielką Ugoszczy została Helena Sumińska. W 1946 roku majątek przejął Skarb Państwa. Najpierw w pałacu mieściła się szkoła, potem Klub Rolnika, biblioteka, sklep i mieszkania prywatne, a w latach 70  wiejski Ośrodek Zdrowia. Obecnie w pałacu w Ugoszczy ma swoją siedzibę Dom Pomocy Społecznej „Kombatant”.  

Ugoszcz położony jest 12 km na zachód od Rypina, przy drodze nr 556 do Zbójna. Pałac znajduje się nad jeziorem, w południowej części wsi, po południowej stronie drogi.

Zdjęcia wykonano we wrześniu 2011 roku.

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Ryzalit fasady

  • Elewacja frontowa

  • Ganek z tarasem

  • Wieża

  • Elewacja tylna

  • Elewacja tylna

  • Detale elewacji

  • Detale elewacji

  • Elewacja boczna

  • Dekoracyjny fryz