Późnobarokowy dwór w Ujeździe został wybudowany w I połowie XVIII wieku dla Kaspra Rogalińskiego. W połowie XIX wieku założenie zostało przebudowane i rozbudowane przez Adama Żółtowskiego. Na przełomie XIX i XX wieku nastąpiła kolejna rozbudowa, w wyniku której dodano niższe parterowe skrzydła.

Obecnie jest to parterowy budynek wzniesiony na planie prostokąta, z mieszkalnym poddaszem ukrytym w wysokim, łamanym dachu z lukarnami. Boczne części zakończono attyką z małymi szczytami. Przed wejściem głównym znajduje się neogotycki ganek ze słupami, połączonymi łukami Tudorów, dźwigający balkon. Powyżej ganku usytuowano trzyosiową wystawkę nakrytą dwuspadowym dachem. Od strony parku znajduje się natomiast wystawka czteroosiowa. We wnętrzu dworu zachował się stary piec w saloniku, częściowo sztukaterie, stolarka drzwi i schodów na poddaszu. Do dworu prowadzi kolisty podjazd ozdobiony tujami i cisami.

Przy dworze znajduje się barokowa oficyna, stajnia oraz trzy kwadratowe pawilony, z których jeden kryty jest dachem cebulowym, a drugi dachem w stylu pagody chińskiej. W sąsiedztwie zespół folwarczny z gorzelnią, spichrzem i rządcówką. Całość jest otoczona parkiem krajobrazowym przechodzącym w park leśny, o całkowitej powierzchni 69,64 ha, założonym w XVIII wieku, przekształconym w XIX wieku. Elementami kompozycji parkowej jest staw i strumyk Letnica (dopływ Obry). Przy mostku, nad strumykiem znajduje się obelisk z XVIII wieku. W bogatym drzewostanie wyróżniają się platan klonolistny (obwód 580 cm), dęby (o obwodach 460-610 cm), lipy (do 480 cm) i wiązy.

Po Rogalińskich majątek przeszedł w ręce rodziny Żółtowskich, którzy mieszkali w nim do II wojny światowej. Ostatnią właścicielką przed wojną była Ludwika Bickerowa primo voto Żółtowska. Obecnie dwór stanowi własność prywatną i jest poddany renowacji. 

Ujazd jest położony 4,5 km na południowy-wschód od Grodziska Wielkopolskiego, przy drodze nr 308 do Kościana. 

Zdjęcia wykonano w maju 2016 roku.

  • Brama wjazdowa z kordegardą

  • Elewacja frontowa

  • Ganek z wystawką

  • Kartusz herbowy

  • Elewacja tylna

  • Elewacja frontowa

  • Ganek i lewa oficyna

  • Prawa oficyna