Katolicki kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krzemieńcu został wybudowany w latach 1853–57, dzięki zebranym funduszom i determinacji proboszcza ks. Józefa Szczepanowskiego. Dotację na rzecz budowy przekazał także car Aleksander II, realizując tym samym politykę łagodzenia represji wobec polskich mieszkańców Wołynia i Podola. Budowniczym kościoła był Józef Aleksander Krafft.
Powstała wówczas trójnawowa świątynia murowana z cegły i otynkowana z fasadą flankowaną dwoma wieżami, których górne kondygnacje, mające formę uproszczonych aedicul z oknem pośrodku, wieńczą masywne kule z krzyżami. W ołtarzu głównym znajduje się kopia Madonny Sykstyńskiej, namalowana przez miejscowego artystę Arkadiusza Hicke, absolwenta Liceum Krzemienieckiego. Uwagę zwraca umieszczona na filarze nawy głównej, w pobliżu chóru, niewielka kropielnica z białego marmuru, autorstwa Kazimierza Brodzkiego, ozdobiona urokliwą figurą Matki Boskiej. Łaskami słynie umieszczony na filarze Chrystus na krzyżu. W jednej z naw bocznych znajduje się pozbawiony serca dzwon z wizerunkiem św. Franciszka, pochodzący z dawnego kościoła parafialnego (franciszkanów) i usunięty stamtąd po roku 1832. Przechowywane w świątyni relikwie św. Felicjana pierwotnie znajdowały się w pojezuickim kościele licealnym. Stamtąd pochodzi również późnobarokowy konfesjonał i zabytkowe obrazy: Chrzest Chrystusa, św. Michał Archanioł, św. Archanioł Gabriel oraz opatrzona inskrypcją z 1709 roku Matka Boska z Dzieciątkiem koronowana przez anioły. W 1908 roku powstały polichromie i secesyjne pseudowitraże.
Szczególnie cenną pamiątką jest pomnik urodzonego w Krzemieńcu Juliusza Słowackiego, autorstwa Wacława Szymanowskiego, odsłonięty w kościele w roku 1910 dla uczczenia setnej rocznicy urodzin poety. Kościół był jedyną świątynią rzymskokatolicką, z 325 istniejących do 1939 roku kościołów rzymskokatolickich w diecezji łuckiej, która funkcjonowała w okresie sowieckim. Zapewne pomógł zachowany wewnątrz świątyni pomnik Juliusza Słowackiego, uznanego za „poetę rewolucyjnego”. Do niedawna, na placu przykościelnym stała drewniana dzwonnica, którą rozebrano w 1998 roku.
Niestety kościół był zamknięty i nie udało mi się wejść do środka.
Kościół znajduje się przy głównej ul. Szewczenka 30, na południe od dawnego Liceum Krzemienieckiego. Krzemieniec jest położony 80 km na południe od Łucka, przy drodze nr M19 do Tarnopola.
Zdjęcia wykonano w sierpniu 2017 roku.