Neobarokowy pałac w Unii został zbudowany w 1914 roku według projektu Kazimierza Rucińskiego dla Tadeusza Chrzanowskiego.
Była to piętrowa, murowana z cegły i otynkowana budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta płaskim dachem. W siedmioosiowej elewacji frontowej znajduje się jednoosiowy ryzalit, poprzedzony arkadowym gankiem z podjazdem. Ryzalit zwieńczono łukowym szczytem z kartuszem herbowym właściciela. W obu narożnikach elewacji tylnej znajdują się ośmioboczne wieżyczki nakryte neobarokowymi hełmami. Po obu stronach korpusu znajdują się parterowe skrzydła boczne. Wszystkie elewacje zwieńczono balustradową attyką. Rezydencja otoczona jest parkiem krajobrazowym z XIX wieku.
Była ona własnością rodziny Chrzanowskich do 1939 roku. Jednym z potomków tej rodziny jest były Marszałek Sejmu Wiesław Chrzanowski. Po II wojnie światowej miejscowy PGR doprowadził pałac do kompletnej ruiny. Obecnie mimo że założenie znajduje się w prywatnych rękach, stoi opustoszałe i coraz bardziej pogrąża się w ruinie.
Unia jest położona 9,5 km na zachód od Słupcy, 2 km na południe od drogi nr 92 do Wrześni. Ruiny pałacu znajdują się na końcu wsi.
Zdjęcia wykonano w kwietniu 2012 roku.