Renesansowy pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich został wzniesiony na początku XVII wieku przez Wenzela von Zedlitza, w wyniku przebudowy wcześniejszego założenia. W XVIII wieku nastąpiła poważna przebudowa obiektu.

Powstało wówczas piętrowe założenie na planie prostokąta z renesansową wieżyczką z latarnią na czterospadowym dachu. Do pałacu prowadzi podjazd z mostkiem nad dawną fosą, ozdobiony kamienną balustradą. Wokół rozciąga się park krajobrazowy.

W 1812 roku majątek kupił zgermanizowany Polak Ludwik Serafin von Olszewski. Jego wnuk Alfred zauroczony powieściami Henryka Sienkiewicza postanowił wrócić do polskich korzeni. Zaczął od nadania swoim dzieciom polskich imion, a w testamencie zastrzegł że jeśli dzieci nie będą biegle mówić po polsku i nie będą honorować polskich tradycji, to majątek ma się stać własnością Henryka Sienkiewicza. Dzieci nie wypełniły woli ojca, a Sienkiewicz nie przyjął spadku, który ostatecznie trafił w ręce córki Alfreda, Drago. Von Olszewscy mieszkali w majątku do 1945 roku. Po II wojnie światowej w odbudowanym ze zniszczeń pałacu do lat 60-tych mieszkali ludzie, a następnie został opuszczony. Od 1995 roku budowla jest własnością prywatną.

Warmątowice są położone 10 km na południe od Legnicy, przy lokalnej drodze do Małuszowa. Pałac znajduje się tuż przy drodze.

Zdjęcia wykonał mój kolega Zdzisław Sośniak w sierpniu 2006 roku.

 

 

 

 

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa

  • Elewacja frontowa