Barokowy pałac Krasińskich w Warszawie został zbudowany w latach 1677-95 dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego wg projektu Tylmana z Gameren. Do 1682 roku gotowy był w stanie surowym korpus główny. Dekorowanie wnętrz przerwała III wojna północna. W 1765 roku pałac został zakupiony przez Rzeczpospolitą na siedzibę Komisji Skarbowej Koronnej i wtedy też ostatecznie zakończono dekorowanie wnętrz.
Pałac jest budowlą dwukondygnacyjną z użytkowym poddaszem, z trzema ryzalitami, wzniesioną na rzucie wydłużonego prostokąta, nakrytą czterospadowymi dachami. W osi dziewiętnastoosiowej fasady znajduje się pięcioosiowy ryzalit zwieńczony trójkątnym tympanonem na którego szczycie umieszczono rzeźby gdańskiego rzeźbiarza Andreasa Schlutera. Pozostałe dwa ryzality flankujące rezydencję są trójosiowe. Elewacja od strony ogrodu została rozwiązana podobnie. Oba tympanony nawiązują do dziejów domniemanego protoplasty rodu Korwinów, Rzymianina Marka Waleriusza Messali Korwinusa i jego walk z Galami. Przy pałacu znajduje się Ogród Krasińskich, który w 1766 roku udostępniono publiczności. W zachodniej części parku, od strony dawnej ulicy Nalewki, obecnie znajduje się zachowana częściowo barokowa brama i fragment ogrodzenia.
W 1783 roku, po pożarze, który strawił dużą część wnętrza, budynek został przebudowany wg projektu Dominika Merliniego. W Królestwie Polskim odbywały się tutaj w latach 1827-28 posiedzenia sądu sejmowego. W okresie międzywojennym pałac był siedzibą Sądu Najwyższego. W 1944 roku podczas powstania warszawskiego budynek został doszczętnie spalony. Po wojnie staranie odbudowany. Obecnie mieszczą się tutaj zbiory specjalne Biblioteki Narodowej (rękopisy, stare druki i zbiory ikonograficzne). Na uwagę zasługują zwłaszcza bezcenne iluminowane polskie i zagraniczne manuskrypty średniowieczne. Znajduje się tam również zbiór tematyczny poświęcony okresowi Wielkiej Emigracji (1831-1883) i pamiątki piśmiennicze po Cyprianie Kamilu Norwidzie.
Pałac znajduje się przy placu Krasińskich (dawny dziedziniec pałacowy), skierowany ku niemu elewacją frontową.
Zdjęcia wykonano w marcu 2012 roku.