Barokowy pałac Małachowskich został wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku, dla Józefa Benedykta Loupia, burmistrza Warszawy, który nabył ten teren w 1731 roku. W 1750 roku rezydencja została rozbudowana z inicjatywy kanclerza wielkiego koronnego Jana Małachowskiego, prawdopodobnie wg projektu Jakuba Fontany.
Dwupiętrowy obiekt zbudowany na planie prostokąta został nakryty czterospadowym dachem i zwrócony fasadą ku Krakowskiemu Przedmieściu. Po obu stronach fasady usytuowano dwa boczne skrzydła, łączące się z głównym budynkiem węższymi przejściami. Od strony Krakowskiego Przedmieścia, w miejscu rozebranej kamienicy, powstały dwie monumentalne bramy, pomiędzy którymi znajdował się wodozbiór. Od strony ulicy Senatorskiej pałac posiadał w partii poddasza jednokondygnacyjną, trójosiową wystawkę zwieńczoną trójkątnym frontonem z okrągłym oknem.
Po sprzedaży pałacu przez Mikołaja Małachowskiego w latach 1784-85 na pałacowym dziedzińcu od strony ul. Miodowej, po rozebraniu bocznych skrzydeł pałacu i bram, powstaje kamienica firmy „Roesler & Hurtig” – jeden z pierwszych w Warszawie domów handlowych z witrynami sklepowymi. Wschodnia fasada pałacu znalazła się wewnątrz trójkątnego podwórza, a sam pałac stracił swój reprezentacyjny charakter i pełnił rolę kamienicy czynszowej. W latach 1886-88 przebito ulicę Miodową do Krakowskiego Przedmieścia poprzez wyburzenie Dworu pod Gwiazdą przylegającego do pałacu i kamienic sąsiadujących z kamienicą Roeslera i Hurtiga. Pałac otrzymał od południa pięcioosiową elewację zbliżoną do elewacji od ulicy Senatorskiej. Piątą oś stanowił łącznik dobudowany pomiędzy pałacem a oficyną kamienicy Roeslerów. Po zniszczeniach II wojny światowej, zwłaszcza w 1939 roku, pałac odbudowano w latach 1947-48 na podstawie projektu Zygmunta Stępińskiego, przywracając mu barokowy wygląd pozbawiony późniejszych detali. Później odbudowano kamienicę, jednak bez łącznika pomiędzy nią a pałacem, pozostawiając sztucznie wyglądający plac od strony ul. Miodowej. Attykę zwieńczono kontrowersyjnymi dekoracjami rzeźbiarskimi autorstwa Aleksandra Żurawskiego. Obecnie w budynku pałacu mieści się zarząd PTTK.
Pałac Małachowskich w Warszawie zlokalizowany przy ul. Senatorskiej 11.
Zdjęcia wykonano w marcu 2012 roku.