Klasycystyczny pałac Borchów (Arcybiskupi) w Warszawie został zbudowany na początku XVIII wieku w miejscu wcześniejszego drewnianego dworu z XVII wieku, należącego do marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksandra Połubińskiego. Pierwotny, barokowy pałac powstał z fundacji nowego właściciela barona Piotra de Riacour.

Była to trzykondygnacyjna budowla wzniesiona na planie podkowy, otoczona ogrodem. Syn barona, Aleksander, sprzedał posiadłość Janowi Borchowi, podkanclerzemu koronnemu, który przebudował pałac w stylu klasycystycznym prawdopodobnie w latach 80-tych XVIII wieku, wg proj. Dominika Merliniego.

Założenie składa się z trójkondygnacyjnego korpusu głównego i dwóch piętrowych skrzydeł obejmujących wewnętrzny dziedziniec. Korpus nakryty płaskim dachem jest zwieńczony balustradową attyką. Skrzydła nakryto dachami trójspadowymi. Parter korpusu jest boniowany, a nad wejściem głównym umiejscowiono balkon. Powstał tu regularny ogród w stylu francuskim uważany w tamtych czasach za najpiękniejszy w Warszawie. W ogrodzie znajduje się rokokowa altana, zbudowana w połowie XVIII wieku. Ten ogrodowy pawilon przetrwał wszystkie wojny bez uszczerbku.

W 1800 roku rezydencję nabył cukiernik Ludwik Neski, który otworzył tu słynną restaurację i cukiernię uchodzącą za jedną z najlepszych w Warszawie. Cukiernia funkcjonowała do 1810 roku, kiedy posiadłość w ramach uznania za zasługi wojskowe Karolowi Kernerowi kupił książę Józef Poniatowski. 30 lat później przy Miodowej po raz kolejny otwarto restaurację, a także hotel „Hotel d’Europe”, którego właścicielem był Francuz Szymon Chovot. W 1837 roku nowym właścicielem został rząd Królestwa Polskiego, w związku z tym przez pewien czas mieścił się tu Instytut Aleksandryjski Wychowania Panien. Po 1843 roku pałac przeznaczono na siedzibę arcybiskupa-metropolity warszawskiego. Wówczas został gruntownie odrestaurowany. Zniszczony w czasie II wojny światowej, szczególnie ucierpiał w czasie powstania warszawskiego. Odbudowany w latach 1949-54 wg projektu Stanisława Marzyńskiego (przywrócono mu wygląd z czasów Borcha), pałac ponownie został rezydencją Prymasów Polski, którą to funkcję pełnił do 2007 roku. Poza tym był miejscem, w którym mieszkał papież Jan Paweł II podczas swoich pielgrzymek po Polsce.

Pałac Borchów w Warszawie jest zlokalizowany przy ul. Miodowej 17-19.

Zdjęcia wykonano w marcu 2012 roku.

  • Dziedziniec i korpus główny

  • Elewacja frontowa

  • Lewe skrzydło

  • Prawe skrzydło